Na trasę kolejki Maltanka w sobotę i niedzielę wyjedzie wóz motorowy nr 1 zwany "ryjkiem". Po mieście będzie można się przejechać linią 0, obsługiwaną przez skład wojennych wagonów tramwajowych KSW. Z kolei w sobotę na linii turystycznej 102 będzie można spotkać "ogórka". 

W sobotę i niedzielę - 3 i 4 czerwca - na Kolejce Parkowej Maltanka pojawią się: lokomotywa spalinowa (jasnozielona) oraz "ryjek", będący najstarszym zachowanym w Polsce wagonem z napędem spalinowym. Został on wyprodukowany w 1932 roku. Od ubiegłego roku, po zakończonym remoncie, znów można spotkać go na Maltance. Z uwagi na jego niewielką pojemność (27 miejsc siedzących) oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz osób z ograniczoną sprawnością - "ryjek" pociągnie wagoniki, co umożliwi przejazd większej liczby osób, także z niepełnosprawnościami (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb).

W weekendy kolejka funkcjonuje w godzinach od 10.00 do 19.00, a kursy odbywają się co 30 minut.

Warto skorzystać także z przejazdów historycznymi tramwajami i autobusami na liniach turystycznych.

Zgodnie z harmonogramem, w sobotę 3 czerwca, na linię 20 wyjedzie tramwaj 102N, czyli tzw. "kanciak". Natomiast w niedzielę na linii 0 pojawi się - dzięki współpracy z MPK S.A. w Krakowie - skład KSW.

Na linii 100 w sobotę będą kursować Ikarusy 260 i 280, a w niedzielę Ikarus 280 i Solaris Urbino 12, czyli pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino. Wyprodukowano go w 1999 roku, po zakończeniu służby został odrestaurowany a teraz jest udostępniany na poznańskie linie turystyczne. Na linię 102, uruchamianą w soboty, tradycyjnie już przewidziano Jelcza - "ogórka".

Ważne: w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

MPK