W miejskich parkach deratyzacja prowadzona jest przez cały rok, aby zminimalizować zagrożenie ze strony gryzoni. Jednak, aby była ona skuteczna, ważne jest również zachowanie odwiedzających.
Źle zabezpieczone kubły na odpady czy jedzenie wyrzucane do otwartych śmietników - przyciągają szczury. W miejskich parkach, mimo regularnego sprzątania, gryzonie pojawiają się najczęściej w miejscach, w których ludzie dokarmiają ptaki.
- Pozostawione resztki jedzenia w parku to nie pożywka dla dzikich ptaków, ale przede wszystkim szczurów. Najczęściej pozostawiany jest chleb, który ze względu na składniki szkodzi ptactwu, a dodatkowo przyciąga gryzonie. Wzmacnia to przekaz, że nie powinniśmy zostawiać w parkach jedzenia. Zwierzęta są tam odpowiednio dokarmiane, nie trzeba przynosić im "ludzkiego" pokarmu - mówi Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Uporczywe gryzonie pojawiają się najczęściej na terenach zieleni w centrum miasta. Wzmożony monitoring prowadzony jest przede wszystkim w parkach: T. Mazowieckiego, Sołackim, L. Bergera, A. Wodziczki - teren zieleni przy rzece Bogdanka przy al. Wielkopolskiej; skwerach: R. Wilhelmiego, B. Jańskiego, A. Łuczaka, a także na placach Ratajskiego, Asnyka oraz zieleńcu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej czy Górze Przemysła.
-Podjęliśmy współpracę z stowarzyszeniem "Jestem na pTak", z którym przeprowadzaliśmy akcje informacyjne, np. w jaki sposób budować karmniki dla ptaków. Wszystko po to, by edukować mieszkańców w zakresie prawidłowego dokarmiania, aby nie przyciągało ono dodatkowo szczurów oraz dzików - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej w Poznaniu.
Celem deratyzacji jest minimalizacja zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, jak również ochrona roślinności i zwierząt zamieszkujących tereny zieleni. Preparaty rozstawiane są także w innych miejscach, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
- Bardzo ważny jest monitoring terenów zieleni. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, by wyprowadzali swoje zwierzęta na smyczy. Preparaty gryzoniobójcze są niebezpieczne dla zwierząt domowych - zaznacza Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
W przypadku podejrzenia lub zjedzenia przez psa albo kota trutki na szczury, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Miejska deratyzacja
Miejskie parki i skwery monitorowane są przez cały rok. Natomiast w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach, w szpitalach, hotelach, budynkach placówek oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, deratyzacja odbywa się dwa razy w ciągu roku - najbliższa już w kwietniu.
- Szczur to gryzoń, który podlega zwalczaniu. Poznań, jako jedyny w Polsce, przeprowadza akcję deratyzacji całego miasta, aż dwa razy w roku. Jako straż miejska sprawdzamy, czy zostało wszystko starannie wykonane, zgodnie z procedurami. Taka deratyzacja ogranicza oraz pomaga kontrolować tę populację - dodaje rzecznik straży miejskiej.
W ramach deratyzacji stosowane są różnorodne metody, takie jak pułapki, trutki czy środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się gryzoni.
- Najczęściej szczury spotykamy na terenie nieruchomości, blisko ludzi i jedzenia. Należy w takiej sytuacji powiadomić zarządcę danej nieruchomości, ponieważ to on jest zobowiązany wykonać deratyzację w tym miejscu. Jeśli zdarzy się tak, że osoba odpowiedzialna nie reaguje, należy to zgłosić do nas. Wówczas podejmiemy kroki aby zobligować zarządcę do podjęcia działań - tłumaczy rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.
Zgłoszenia do straży miejskiej można kierować pod numerem 61 878 55 87 lub 986. Widząc szczury w miejscu publicznym, należy zgłosić ten fakt do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, dzwoniąc pod numer telefonu: 61 878 4257 lub 61 878 4173 lub poprzez aplikację Smart City Poznań - w kategorii porządek - deratyzacja.
ZZM/PD