Przesiewowe badanie słuchu, rentgen klatki piersiowej, mammografia czy badanie zmian na skórze - to wszystko będzie można wykonać w Strefie Zdrowia. Stanie ona na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W organizację Strefy Zdrowia aktywnie włączyło się Miasto Poznań. W niedzielę, 29 stycznia, już od godziny 10:00 w mobilnej strefie badań  (przed wejściem do hali Poznań Congress Center) wszyscy chętni będą mogli zbadać swój słuch i wykonać prześwietlenie RTG klatki piersiowej - do zdjęcia dołączony będzie opis radiologa. Dla kobiet dostępna będzie mammografia i cytologia, o którą zadbają specjaliści z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, a chętni będą mogli zbadać gęstość swoich kości i dowiedzieć się, czy grozi im osteoporoza. Wszyscy chcący (i zdrowi) będą także mogli oddać krew.

W stacjonarnej części Strefy Zdrowia, w hali Poznań Congress Center, na uczestników finału będą czekały badania znamion skórnych dostępne dzięki Fundacji Akceptacja. Przedstawiciele poznańskiej stacji sanepidu zbadają zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, podpowiedzą, jak rzucić palenie, a najmłodszym pokażą, jak prawidłowo myć zęby. Z kolei Wielkopolski Bank Żywności zaprosi na warsztaty kulinarno-edukacyjne, na których będzie można dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu, a strażnicy miejscy przypomną, jak dbać o porządek. 

Dorośli będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19 i grypie w punkcie zorganizowanym przez Szpital Podolany. Dzieci w tym czasie nie będą się nudzić -  Centrum Inicjatyw Rodzinnych zorganizuje dla nich kącik z zimowymi warsztatami plastycznymi. Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Wielkopolsce wykorzystają interaktywne fantomy i nauczą wszystkich chętnych, jak udzielać pierwszej pomocy. Pokażą też, jak przeprowadzić defibrylację i masaż serca. 

Hasłem tegorocznego Finału WOŚP jest - "Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Pieniądze zbierane są na zakup sprzętu do wczesnego wykrywania i leczenia sepsy. Poznań aktywnie włącza się w organizację wydarzenia. Z Wielką Orkiestrą gra również Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, który wystawił na aukcję dwa spotkania. Pierwsze z nich to wspólne morsowanie i wizytę w saunie. Aby wylicytować spotkanie  wystarczy wejść na stronę internetową allegro.pl/.../pomorsuj-z-prezydentem-jackiem...  Drugie - to wspólne Drzewo zasadzone zostanie w samym centrum miasta, w parku im. F. Chopina. Będzie to tulipanowiec amerykański. Nazwisko zwycięzcy aukcji zostanie uwiecznione na pamiątkowej tabliczce, która będzie umieszczona przy drzewie. Aukcja potrwa do 7 lutego pod adresem: allegro.pl/.../sadzenie-drzewa...

AW