Trykające koziołki, przepyszne rogale świętomarcińskie czy pomnik pyry – te hasła często przychodzą do głowy, gdy myślimy o Poznaniu. Warto jednak pamiętać, że stolica Wielkopolski to coś więcej niż symbole, z którymi się kojarzy. To dobre miejsce do życia. Wskazuje na to m.in. niski poziom bezrobocia, bogata infrastruktura miejska, czy dobrze zorganizowana sieć przedsiębiorstw. Z jakich jeszcze powodów warto tu osiąść na stałe?
W Poznaniu jak w Nowym Jorku
W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znalazł się pomysł na utworzenie parku linearnego. Co to takiego? To stworzony w linii, wąski i długi park. Zwykle buduje się go na terenach, które pełniły funkcję komunikacyjną, a także wzdłuż rzek czy kanałów.
Gdzie miałby powstać? Pod tę inwestycję wytypowano tereny po dawnych torach „kolei berlińskiej” na poznańskim Górczynie. Nieużytki miałyby zostać zagospodarowane na park miejski na wzór nowojorskiego zieleńca (High Line). Nowa, zielona przestrzeń mogłaby zająć aż 11 ha! Zanim plan zagospodarowania terenu po dawnych torach zostanie uchwalony przez poznańskich radnych, do 17 lutego można składać do niego uwagi. Po ich analizie, plan ma trafić do uchwalenia przez Radę Miasta Poznania.
Co ciekawe, stolica Wielkopolski nie tylko czerpie inspirację z najprężniej rozwijających się miast, ale także często zwycięża z nimi w rankingach. W 2020 r. Poznań został wyróżniony w prestiżowym konkursie. Organizacja Best European Destinations umieściła polskie miasto w rankingu najlepszych miejsc do życia, pracy i inwestowania. Stolica Wielkopolski znalazła się w czołowej dwudziestce obok takich miast jak Berlin, Wiedeń, Bruksela czy Bazylea.
Rynek mieszkaniowy
Stolica Wielkopolski mimo potencjału ludnościowego znacznie mniejszego niż w Krakowie lub Wrocławiu (nie wspominając już o Warszawie), od lat należy do deweloperskiej czołówki. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że od 2013 r. rośnie tu liczba rozpoczynanych budów mieszkaniowych. W ubiegłym roku w okresie styczeń-listopad deweloperzy rozpoczęli pracę nad niemal 4 tys. mieszkań. Czy wynik ten uda się powtórzyć w 2023 r.?
Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl – W 2023 r. można się już spodziewać gorszego wyniku ze względu na obecną sytuację rynkową. Niemniej jednak, poznański rynek pierwotny nadal posiada bardzo duży potencjał. Warto nadmienić, że Stolica Wielkopolski od lat wyróżnia się bardzo niskim bezrobociem - podobnie zresztą jak cała Wielkopolska.
Na uwagę zasługuje również powiat poznański. Przez ostatnie lata mocno zaktywizował się pod względem inwestycji deweloperskich. W 2013 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 811 mieszkań (lokali i domów), w 2021 r. było to już 4 446.
Powiat poznański lokuje się w ścisłej krajowej czołówce pod względem aktywności deweloperskiej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę lokali i domów rozpoczętych w 380 miastach na prawach powiatu i powiatach od stycznia do listopada 2022 r., to można stwierdzić, że powiat poznański uplasował się na bardzo wysokim, szóstym miejscu (wyprzedzając np. Łódź). Poznań zajął natomiast czwartą pozycję (za Warszawą, Gdańskiem i Krakowem) - dodaje Andrzej Prajsnar.
Ranking Inwestycji
Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością w Poznaniu? Jak wynika z Rankingu Inwestycji przeprowadzonego przez portal RynekPierwotny.pl, kupujący szukają mieszkań w otoczeniu zieleni i z dobrym połączeniem komunikacyjnym.
Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła inwestycja Żeromskiego. W jej okolicy znajduje się Uniwersytecki Ogród Botaniczny, Jezioro Rusałka czy Park Sołacki. Przyszli mieszkańcy będą mogli korzystać ze stojaków rowerowych, a także garażu podziemnego. Projekt znajduje się niespełna 3 km od centrum Poznania.
Drugie miejsce przypadło inwestycji Malta Point. To również dobra propozycja dla miłośników przyrody. W bliskiej odległości znajduje się Park na Osiedlu Oświecenia i Jezioro Maltańskie. Do dyspozycji mieszkańców będzie również zielone patio z małą architekturą. Mieszkania powstają w dzielnicy Nowe Miasto.
Z kolei brązową medalistką zestawienia został projekt Murapol Zielony Żurawiniec. W okolicy inwestycji znajduje się staw i rezerwat przyrody. Wszystkie lokale na piętrach posiadać będą przestronne balkony, a te zaprojektowane na parterze – tarasy wybrukowane kostką oraz zielone ogródki.
Poznań to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Warto tu przyjechać zarówno w celach turystycznych, jak i osiąść na stałe. Zachęca do tego nie tylko niskie bezrobocie (3% w listopadzie 2022 r.) ale także bogata oferta kulturalna czy liczna zieleń.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyróżnionych inwestycji? Sprawdź https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/poznan/ocena-q4-2022/