23 stycznia to dzień, w którym szczególnie zachęca się do korzystania z opakowań wielorazowych, zamiast jednorazowych, wykonanych z plastiku. Z tej okazji dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowano konkurs. 

Pomysł na ustanowienie Dnia Bez Opakowań Foliowych zrodził się w Polsce, z inicjatywy jednego z łódzkich radnych, przy okazji wznawiania projektu obywatelskiego dotyczącego zakazu bezpłatnej dystrybucji jednorazowych opakowań foliowych w sklepach.

Produkcja jednej plastikowej torebki trwa mniej niż sekundę, a jej rozkład trwać może nawet kilkaset lat. Do recyklingu trafia niestety jedynie część opakowań a w procesie ich utylizacji do atmosfery przedostaje się m.in. tlenek węgla i azotu, substancje rakotwórcze czy metale ciężkie.

Dzień ten to dobra okazja, aby zastanowić się, jak można zmienić codzienne nawyki, by jednorazowych, plastikowych opakowań zużywać mniej i tym samym generować mniej odpadów.

Swoje pomysły na to można przedstawić w konkursie "Ekotytka na zakupy". Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia swoich codziennych zakupów, w których wykorzystano torby lub opakowania wielorazowe, zamiast jednorazowych "foliówek".

Pierwsze sto osób, które prześle swoje zdjęcie konkursowe, otrzyma jedną z trzech bawełnianych toreb z grafikami m.in. Teatru Wielkiego w Poznaniu

Zdjęcia należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 Zgłoszenia przyjmowane są do 3 lutego 2023 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej poznan.pl.

PD