Jak pozbyć się zapachu dymu w domu po pożarze?

Pożar to niezwykle niszczycielski żywioł, który w ciągu minut spowodować naprawdę ogromne straty. W wielu przypadkach udaje się jednak opanować pożar, dzięki sprawnej pracy oddziałów ratunkowych. Niestety nawet w przypadku ugaszenia pożaru w porę, niezbędne okazuje się odpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie budynku, przed ponownym zamieszkaniem w nim. W wyniku pożaru do otoczenia uwalniane są różnego rodzaju związki toksyczne, których wdychanie może mieć bardzo przykre konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w dokładnym sprzątaniu mieszkań po pożarze oraz przywracaniu ich do stanu używalności. Jak przebiega sprzątanie po pożarze oraz jak pozbyć się zapachu dymu w domu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Sprzątanie po pożarze Częstochowa

Na terenie Częstochowy znajduje się wiele firm, które specjalizują się w sprzątaniu po pożarze oraz przeprowadzaniu procesu dekontaminacji, czyli oddymiania. Proces ten polega na pozbyciu się toksycznych związków chemicznych uwalnianych do otoczenia w wyniku pożaru. Dokładnie przeprowadzone oddymianie to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób, które zamierzają ponownie zamieszkać w danym budynku.

Firmy, które przeprowadzają czyszczenie po pożarze, oprócz dekontaminacji świadczą również inne usługi, takie jak np. czyszczenie kratek wentylacyjnych oraz czyszczenie ścian i podłóg przy użyciu suchego lodu. Jeśli chodzi o sprzątanie po pożarze Częstochowa jest miastem, w którym można spotkać bardzo wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie.

Jak przebiega proces sprzątania po pożarze?

Czyszczenie po pożarze to proces, który wymaga dużej dokładności oraz odpowiedniej wiedzy, a także umiejętności wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Wiele osób bagatelizuje kwestię, którą jest oczyszczenie mieszkania po pożarze, narażając się na przykre konsekwencje zdrowotne. Przed ponownym zamieszkaniem w budynku, w którym wybuchł pożar, warto więc skontaktować się z firmą, która świadczy usługi sprzątania po pożarze.

Sam proces sprzątania jest możliwy dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu budynku i upewnieniu się, że jego konstrukcja nie grozi zawaleniem. Kluczową kwestią przed rozpoczęciem sprzątania jest również ustalenie przyczyny pożaru. W momencie wejścia ekipy sprzątającej do mieszkania pierwszym krokiem jest oczyszczenie oraz zabezpieczenie wszelkich elementów, które nie ucierpiały w pożarze oraz pozbycie się tych, które nie nadają się do dalszego użytkowania.

W momencie, gdy mieszkanie jest już opróżnione, firma sprzątająca przechodzi do oczyszczania ścian, podłóg oraz sufitu z popiołu, kurzu i sadzy. Najczęściej firmy sprzątające podczas oczyszczania mieszkania stosują filtry HEPA, które umożliwiają ozonowanie oraz czyszczenie powietrza. Za pomocą takich filtrów można pozbyć się zapachu dymu, a także wszelkich szkodliwych związków chemicznych, powstałych na skutek pożaru. Proces usuwania toksycznych związków nazywany jest dekontaminacją i jest to obowiązkowa czynność, którą należy wykonać podczas sprzątania po pożarze. Po zakończonym procesie sprzątania firma sprzątająca sporządza raport, w którym wycenia szkody powstałe na skutek pożaru oraz swój wkład w doprowadzenie mieszkania do stanu używalności.