Chcesz wyjechać do pracy do Niemiec? Dowiedz się kilku ważnych spraw!
Wyjazd do pracy za granicę to zawsze spora zmiana. Jednak można w pełni ją wykorzystać i sprawić, że Twoja przyszłość będzie malować się w jaśniejszych barwach. Jak się za to zabrać? Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec do pracy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
Gdzie szukać ofert pracy?
Jeśli chodzi o Niemcy, praca w tym kraju zawsze się znajdzie. Możesz jej szukać za pośrednictwem stron internetowych. W ten sposób w krótkim czasie będziesz w stanie przeglądnąć wiele ofert pracy i wybrać najlepszą.
Tego typu portale pozwalają między innymi na:
- porównanie pensji, otrzymywanej za wykonywanie podobnych obowiązków,
- zapoznanie się z wymaganiami pracodawców (umiejętności, znajomość języków),
- zaplanowanie wyjazdu (dokładna lokalizacja miejsca pracy, rodzaj pracy – zdalna, hybrydowa, stacjonarna).
Z uwagi na konkurencję na rynku pracy, korzystanie z tego typu stron może przynieść Ci wiele korzyści i pomóc wybrać ofertę, w której wynagrodzenie będzie stało na ogólnie przyjętym poziomie.
Jednak strony z ofertami pracy czasem potrafią być zawodne. Szczególnie widać to, gdy bezskutecznie aplikujesz na kolejne stanowisko. Z uwagi na sporą liczbę kandydatów, Twoja propozycja nie zawsze musi wyróżniać się na tle konkurencji, mimo że spełniasz wszystkie wymagania pracodawcy.
W tym przypadku spróbuj wykorzystać swoje kontakty. Masz znajomych, którzy pracują w Niemczech i mogliby Ci pomóc w znalezieniu pracy? Udało Ci się znaleźć grupę polonijną, na której pojawiają się oferty pracy dla Polaków? Wykorzystaj wszystkie możliwości – w ten sposób znacznie przyspieszysz moment, w którym będziesz w stanie pochwalić się Twoim nowym stanowiskiem w Niemczech.
Co trzeba umieć przed wyjazdem do pracy?
Podstawą w każdej pracy są tak zwane umiejętności twarde. Dotyczą one kompetencji, które pozwolą Ci wykonywać dany zawód. Jeśli aplikujesz na stanowisko stolarza, musisz umieć pracować z drewnem. Jeśli starasz się o posadę programisty – musisz wiedzieć jak programować.
Jednak praca to nie tylko sucha wiedza. To również zdolność współpracy, zrozumienie, komunikatywność. Są to tak zwane umiejętności miękkie, równie kluczowe na dzisiejszym rynku pracy.
Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy, przygotuj się odpowiednio do procesu rekrutacji. Może to dotyczyć:
- odbycia profesjonalnych szkoleń,
- pracy nad nauką języka obcego,
- stworzenia bardziej przekonującego CV.
W wielu przypadkach bywa tak, że niewielki wysiłek spowoduje znaczną zmianę Twojego wizerunku jako profesjonalisty.
Praca za granicą – pewny zarobek czy raczej pułapka?
Wielu osobom wydaje się, że wystarczy wyjechać za granicę, by w przeciągu kilku lat stać się milionerem. Nie jest to jednak twierdzenie, które w stu procentach jest zgodne z prawdą.
Możliwość przywiezienia oszczędności z zagranicy wynika w wielu przypadkach głównie z oszczędnego stylu życia w obcym kraju – wynajęcia niewielkiego mieszkania lub pokoju, rzadkich zakupów, skupienia wyłącznie na pracy. Dzięki takiemu podejściu w Twojej kieszeni co prawda zostaje więcej pieniędzy, jednak gdyby tak żyć w Polsce, efekt mógłby być podobny.
Faktem jest, że niemieckie płace są w przeliczeniu wyższe od polskich, jednak podobnie sprawa wygląda z kosztami życia. Jeżeli zatem nie uśmiecha Ci się wyjazd zagraniczny, możesz poszukać lepiej płatnej pracy w Twojej okolicy.
Jak oszczędzić na pracy w Niemczech?
Zarobki w obcej walucie mogą być lekarstwem na słabnącą ostatnio złotówkę. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz swoje oszczędności.
Pomysłów na oszczędzanie jest wiele. Są to między innymi:
- rezygnacja z wydarzeń kulturalnych czy wyjść do restauracji,
- ograniczenie zużycia energii,
- wybór komunikacji publicznej,
- wynajęcie niewielkiego mieszkania.
Podsumowanie
Przed wyjazdem do Niemiec do pracy z pewnością trzeba zapoznać się z dostępnymi ofertami. Wykorzystaj w tym celu sprawdzone portale dla pracowników oraz poradź się znajomych lub innych osób, które wcześniej były w takiej sytuacji.
Wykorzystaj potencjał wyjazdu zagranicznego do maksimum. Zatroszcz się o swoje oszczędności, by stały się kapitałem na kolejne lata.