Branża IT to jeden z najlepiej rozwijających się sektorów. Wzrost znaczenia internetu i nowoczesnych technologii w dużym stopniu wpływa na ożywienie informatycznego rynku pracy. Obecnie wiele firm poszukuje doświadczonych specjalistów, ale nie tylko. Wśród ofert można znaleźć również propozycje dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z IT. Jak i gdzie szukać pracy w technologicznej branży?
Czy w Poznaniu można znaleźć pracę IT?
Obecnie branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit. Dynamiczny rozwój tego sektora wynika z ogromnego postępu technologicznego, który można obserwować od kilku lub nawet kilkunastu lat. Zainteresowanie elektronicznymi nowinkami oraz ogólny wzrost znaczenia internetu ożywia informatyczny rynek pracy. Wielu pracodawców szuka programistów, specjalistów od testowania systemów, analityków danych czy fachowców z wielu innych dziedziny IT.
Pracy dla informatyków nie brakuje zwłaszcza w dużych miastach, które są siedzibami technologicznych firm. Również w Poznaniu można znaleźć pracę w IT. Gdzie należy szukać takich ogłoszeń? Najlepiej zajrzeć na branżowe serwisy, które dedykowane są zleceniodawcom i pracownikom sektora informatycznego.
Warto zobaczyć oferty pracy IT w Poznaniu na No Fluff Jobs. Jest to jeden z najpopularniejszych portali, na którym można znaleźć ogłoszenia zarówno dla stażystów, jak i początkujących oraz zaawansowanych informatyków. Wśród ogłoszeń znajdujących się na NFJ można też odszukać zlecenia z innych rejonów Polski. W końcu praca komputerowa nie zawsze wymaga siedzenia w biurze. Wielu pracodawców z branży IT proponuje więc zatrudnienie w trybie zdalnym.
Jakie możliwości rozwoju oferuje branża informatyczna?
Branża IT należy do najlepiej prosperujących sektorów rynku i można powiedzieć, że nigdy nie stoi w miejscu. Ciągły rozwój przyczynił się do powstania wielu informatycznych kategorii, w których mogą specjalizować się pracownicy związani z technologią. Na jakie ścieżki można skierować kroki swojej kariery w IT?
Do najpopularniejszych stanowisk należą pozycje front-end oraz back-end developerów. Są to programiści zajmujący się funkcjonalnością, bezpieczeństwem oraz wyglądem aplikacji lub stron internetowych. Front-end developer dba o interfejs i usprawnienia, które zapewniają użytkownikom przyjazny odbiór informatycznego produktu. Natomiast programista back-end zajmuje się tym, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Odpowiada za kod strony, bazę danych czy zabezpieczenia przed niepożądanymi atakami.
Wśród ogłoszeń o pracę w IT można też znaleźć wiele propozycji dla developerów fullstack. Są to wielozadaniowi specjaliści którzy łączą umiejętności z zakresu programowania back- oraz front-end. Z każdym zespołem developerów powinien współpracować tester. Jego praca polega na wyszukiwaniu błędów zagrażających funkcjonowaniu aplikacji czy strony. Tester oprogramowania jest więc cennym pracownikiem decydującym o jakości produktów technologicznych, które wchodzą do rynkowego użytku.
Wiele ofert pracy skierowanych jest także do analityków dużych zbiorów danych (Big Data) czy programistów specjalizujących się w tworzeniu aplikacji mobilnych. Ci drudzy mają sporo pracy, bo w dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada telefon komórkowy. Co więcej, smartfony są używane znacznie częściej niż komputery lub laptopy.
Zarobki w pracy IT
Branża IT od zawsze kojarzyła się z dobrą płacą. Postęp technologiczny sprawia, że informatycy mają ręce pełne roboty, dzięki czemu rzeczywiście mogą liczyć na całkiem atrakcyjne wynagrodzenia. Stawki w technologicznym sektorze zaczynają się w okolicach 3 000 zł, a kończą nawet na 30-40 tys. zł. Duża przepaść pomiędzy najniższą i najwyższą pensją wynika w głównej mierze z poziomu zaawansowania pracowników.
W informatycznej branży funkcjonują 4 podstawowe szczeble kariery. Pracę zaczyna się ze statusem juniora, aby później awansować na stanowiska typu mid, senior i w końcu ekspert. Im pracownik ma dłuższy staż i większe umiejętności, tym lepszą pozycję zajmuje w branżowej hierarchii. Natomiast wraz z awansem na kolejne stanowiska, można spodziewać się podwyżki wynagrodzenia.