MIG/MAG jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod spawania. Stanowi około 65% wszystkich łukowych technik spawania, które zaliczają się do przemysłowych. Urządzenia MIG/MAG (zwane migomatami lub półautomatami spawalniczymi) nadają się zarówno dla amatorów-hobbystów, jak i profesjonalistów. Na czym polega spawanie MIG/MAG i jak przebiega ten proces?

 

Czym jest spawanie metodą MIG/MAG i jak przebiega?

Na czym polega proces spawania MIG/MAG?

Spawarka MIG/MAG służy do spawania metodą MIG/MAG. Podczas procesu spawania źródło prądu generuje impuls elektryczny. Dzięki temu pomiędzy drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego a spawanym elementem powstaje łuk elektryczny. Stapia on spawany materiał i drut. W ten sposób powstaje spoina. Podczas procesu spawania z uchwytu spawalniczego cały czas wysuwa się drut. Jednak ów uchwyt dostarcza również gaz osłonowy. 

Metody spawania MIG/MAG różnią się od siebie. MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego, natomiast MAG — spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego. 

Spawarka MIG/MAG — gdzie się sprawdzi?

Spawanie MIG/MAG stosuje się na szeroką skalę. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle ciężkim — przy budowie statków, przy produkcji konstrukcji stalowych, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Spawanie MIG/MAG służy również podczas napraw i prac konserwacyjnych.

Z metody spawania MIG/MAG korzysta także branża samochodowa. Wykorzystuje się je do łączenia blach. 

Spawarka MIG/MAG, czyli urządzenie do spawania MIG/MAG

Jak już wspomniano, do spawania metodą MIG/MAG potrzebna jest spawarka MIG/MAG. Obecnie na rynku jest wiele migomatów, dlatego przed zakupem warto skupić się na kilku istotnych kwestiach. Urządzenie powinno nie tylko zapewniać efektywną i wydajną pracę, ale także generować dobrej jakości spoinę. Spawarki MIG/MAG inwertorowe to dobra inwestycja nie tylko, jeśli chodzi o majsterkowanie, ale także poważniejsze prace spawalnicze. Jak zatem wybrać migomat?

Zakres prądu spawania — jeden z najważniejszych parametrów

Zakres prądu spawania określa, jakie możliwości ma spawarka MIG/MAG. Dzięki temu parametrowi wiadomo, jakiej grubości materiały uda się zespawać. Każdy milimetr spawanego materiału wymaga prądu o natężeniu 30-40 A. W przydomowym warsztacie sprawdzi się zatem migomat o 140-160 A. Przyda się do spawania elementów o grubości 3-4 mm. 

Zasilanie spawarki MIG/MAG

To kolejna ważna kwestia, o której nie można zapomnieć, wybierając migomat. Urządzenia MIG/MAG dzielą się na te zasilane z sieci jednofazowej 230 V lub trójfazowej 3 × 400 V.

Pierwsze najczęściej wykorzystują amatorzy, a drugie — profesjonaliści.  

Cykl pracy migomatu

Cykl pracy migomatu związany jest z zakresem dostępnej mocy urządzenia. Parametr ten, podobnie jak zakres prądu spawania, wyznacza możliwości spawarki MIG/MAG. Cykl pracy określa, ile czasu w ciągu 10 minut można nieprzerwanie spawać prądem o wybranym natężeniu. Przykładowo 170 A dla 35% cyklu oznacza, że w ciągu 10 minut można spawać przez 3,5 minuty prądem o natężeniu 170 A. Natomiast urządzenie stygnie przez 6,5 minuty.

Spawarki MIG/MAG przeznaczone do użytku domowego, mają najczęściej budowę kompaktową. Zwykle urządzenia, których używa się do zaawansowanych prac spawalniczych, wyposażone są w wydzielony podajnik. Większe konstrukcje nie wymagają ciągłego przemieszczania się spawacza, co byłoby nie tylko kłopotliwe, ale i niebezpieczne. 

W spawarce MIG/MAG nie bez znaczenia pozostaje również sam układ podający. Może on być 2-rolkowy, jak i 4-rolkowy. Ostatni zapewnia precyzyjne podawanie drutu, można go także zastosować do dłuższych uchwytów spawalniczych.

Spawanie metodą MIG/MAG jest wydajne i pozwala uzyskać wysoką jakość spoiny. Techniką MIG/MAG można spawać we wszystkich pozycjach, więc jest ona wygodna. Co więcej, MIG/MAG to także metoda uniwersalna, ponieważ pozwala spawać różne metale i ich stopy. Na jej opłacalność wpływają także niskie koszty związane z materiałami spawalniczymi (aż o 20% mniejsze niż w przypadku spawania z użyciem elektrod otulonych).     

  

Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag