UM Poznań: Na Wildzie powstanie pierwszy poznański ogród międzykulturowy
Na terenie ROD Mazurek na poznańskiej Wildzie powstanie Działkowy Ogród Międzykulturowy. Festiwal Malta i Fyrtle zapraszają obcokrajowców, mieszkających w Poznaniu do włączenia się we wspólne działania botaniczne i zaadaptowania grządek.
- Do naszego miasta przybywa coraz więcej osób z różnych kultur i szerokości geograficznych, często zmuszonych do ucieczki ze swoich domów, porzucenia ukochanych ogrodów. Chcemy zapewnić im możliwość korzystania z tego, co w Poznaniu niezwykle cenne - rozległych terenów zielonych ROD-ów. To miejsca, w których uprawianie ziemi pozwala nie tylko na eksperymentowanie z nowymi odmianami roślin jadalnych, poznanie nowych ludzi, wzmocnienie domowego budżetu, lecz także na zdystansowanie się od codziennych trosk na miejskim łonie natury - tłumaczą autorzy inicjatywy z Fundacji Malta.
Projekt łączący kultury i pokolenia
DOM, czyli Działkowy Ogród Międzykulturowy będzie miejscem łączącym kultury i pokolenia, w którym spotkają się rodziny z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym oraz osoby ze społeczności lokalnej Poznania. Na terenie ROD Mazurek na Wildzie zostanie stworzona przestrzeń przeznaczona na uprawę roślin zarówno jadalnych, leczniczych, jak i ozdobnych. W ramach działań w ogrodzie są także planowane otwarte, cykliczne wydarzenia edukacyjne, kulturalne i animacyjne dla okolicznych mieszkańców i mieszkanek.
- Tęsknisz za swoim ogrodem kwietnym? A może marzysz o wyhodowaniu własnych marchewek i pomidorów i chciał (a)byś poznać tajniki uprawy roślin jadalnych w praktyce? Zaadoptuj grządkę w Działkowym Ogrodzie Międzykulturowym! Nie musisz mówić po polsku, ogrodnictwo nie potrzebuje języka ani nie zna granic - zachęcają autorki koncepcji, Joanna Pańczak - kuratorka społecznie zaangażowanych działań artystycznych i edukacyjnych, w tym ogrodów społecznościowych i Kasia Wąsowska - fotografka, studentka etnologii i ogrodniczka z zamiłowania.
Do ogrodu zaproszone zostanie kilka osób i/lub rodzin, które będą mogły korzystać z dobrodziejstw ogrodu aż do jesieni. Grządki zbudowane zostaną wspólnie, ale później każdy samodzielnie zaadaptuje i będzie pielęgnować swój kawałek ziemi. Uczestnikom projektu zostaną zapewnione nasiona, sadzonki i niezbędne narzędzia, a także wsparcie ogrodniczki. Opiekę botaniczną będzie sprawować Ania Gruszka, etnobotaniczka i współzałożycielka kolektywu Dziewczyny w Naturze. W programie cyklicznych wydarzeń są przewidziane m.in. warsztaty, spacery i wspólne gotowanie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 29 maja.
Aby wziąć udział w projekcie, należy napisać kilka słów o sobie (i swojej rodzinie, w przypadku wspólnego zgłoszenia) i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego chciał (a)byś zaadaptować grządkę. Wiadomość należy przesłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia można nadsyłać do 26 maja 2022 r.
Projekt powstaje we współpracy z Miastem Poznań w ramach programu Fyrtle, którego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/na-wildzie-powstanie-pierwszy-poznanski-ogrod-miedzykulturowy,181688.html
Ostatnie Artykuły

Więcej niż rywalizacja. Pasja i solidarność na trasach w Swarzędzu

Bez butów w świat zmysłów i ruchu

Kopciuszek w sieciowych sidłach

Złota generacja z Tarnowa Podgórnego. Koszykarze Tarnovii nie zostawili rywalom szans

Gdzie inni uciekają, tam strażacy wkraczają. Święto w Kórniku

Poznańskim Czerwcem wstrząsa miasto - tak upłynie 70. rocznica buntu

Świętowanie z Zakamarkami w Teatrze Polskim

Landrynki, które gryzą, i fikcja, która milczy

Supermoce w Owińskach. Święto rodzin, które dają dzieciom dom
![[PIŁKA NOŻNA] Lech Poznań II – Victoria Września 1:2 w Betclic 3. Lidze Grupa 2 (Grupa II) – goście skuteczniejsi w Wronkach](/images/mecz/thumbnails/lech-poznan-ii-victoria-wrzesnia-30052026-12.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Lech Poznań II – Victoria Września 1:2 w Betclic 3. Lidze Grupa 2 (Grupa II) – goście skuteczniejsi w Wronkach
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga – Warta Poznań – Resovia Rzeszów 2:2. Remis w Grodzisku dał Warcie bezpośredni awans](/images/mecz/thumbnails/warta-poznan-resovia-rzeszow-30052026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga – Warta Poznań – Resovia Rzeszów 2:2. Remis w Grodzisku dał Warcie bezpośredni awans

Poznań świętuje rodziców zastępczych. Miasto wspiera 419 rodzin i 575 dzieci

Złota gwiazda wróciła na zajazd. Golęczewo w albumie powiatu

Nowa Prasowa17 już w sprzedaży. Sport, teatr i muzyka w jednym numerze
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Kuratorski nr 2 w Poznaniu - kontakt, zakres działania i kierowanie nieletnich
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 3 w Poznaniu - kontakt, cennik, rezerwacja
- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu - kontakt, godziny, skargi i poradnictwo
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - kontakt, godziny, sprawy mieszkańców
- Terlan S.A. Poznań - kontakt, adres i zakres usług infrastrukturalnych
- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - kontakt, filie, godziny i katalog online
