UM Poznań: Wspólnie dla Żurawińca
Miasto Poznań i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podejmą wspólne działania w celu ratowania Żurawińca. To kolejny etap trwającej od lat rewitalizacji rezerwatu. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania oraz prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.
W Lesie Piątkowskim, w sąsiedztwie rezerwatu Żurawiniec, została zainstalowana automatyczna stacja meteorologiczna. Za jej budowę odpowiada zarządca tego terenu, Zakład Lasów Poznańskich. Odczyty z urządzeń pomiarowych będą analizowane przez naukowców z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki temu ZLP będzie otrzymywać bieżące informacje wspomagające ocenę stanu lasu i rezerwatu. To wszystko zakłada podpisane w piątek porozumienie.
- Rezerwat Żurawiniec i Lasek Piątkowski to dla mieszkańców północy Poznania bardzo ważna przestrzeń. Wiele osób chodzi tam na spacery, spędza czas wolny. Rezerwat to także miejsce wartościowe pod względem przyrodniczym, naukowym i dydaktycznym. Dlatego tak ważne jest, by zachować go dla przyszłych pokoleń. Kluczem do rewitalizacji Żurawińca jest przywrócenie jego równowagi hydrologicznej, co ma doprowadzić do zwiększenia bioróżnorodności i zachowania korzystnego mikroklimatu oraz odtworzenia tam roślinności torfowiskowej. Pomogą nam w tym badania prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Odczyty ze stacji badawczej mają służyć bieżącemu monitorowaniu zmian meteorologicznych. Informacje opracowane przez naukowców będą na bieżąco przekazywane Zakładowi Lasów Poznańskich i społeczeństwu. Zebrane dane posłużą także do tworzenia opracowań oraz prac badawczych i naukowych.
- Uruchomienie automatycznej stacji meteorologicznej pozwoli na rozszerzenie prowadzonych badań na terenie Lasu Piątkowskiego. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od wielu lat rozwija programy badawcze na tym terenie. Dotychczas koncentrowano się na ocenie jakości ekosystemów wodnych, monitoringu szaty roślinnej oraz stabilności ekosystemów leśnych. Duże zainteresowanie naukowców Żurawińcem wynika z wyjątkowego znaczenia tego terenu dla okolicznych mieszkańców. Próba zachowania walorów przyrodniczych w warunkach tak silnej presji jest trudnym zadaniem, które zostało podjęte przez liczne zespoły badawcze naszego Uniwersytetu. Takie wyzwania należy jednak podejmować, aby stwarzać w Poznaniu przyjazne mieszkańcom środowisko i zachować miano zielonego miasta - podsumowuje prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.
Żurawiniec ma powierzchnię 1,67 ha i mieści się w Lasku Piątkowskim o powierzchni 60 ha. Pierwotnie rezerwat został powołany w 1959 r. celem zachowania, ze względów naukowych i dydaktycznych, osadów biogenicznych stanowiących zapis dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
- Żurawiniec to rezerwat unikatowy w skali kraju. Wraz z otaczającym go Laskiem Piątkowskim stanowi ogromną wartość dla miasta i jego mieszkańców. Jednak wskutek intensywnej zabudowy osiedlowej północy Poznania, miejsce to podlega silnej presji antropogenicznej i stopniowej degradacji. Na szczęście możemy ten proces w dużym stopniu zatrzymać, a nawet doprowadzić do odrodzenia wielu walorów przyrodniczych rezerwatu. Należy podjąć próby przywrócenia torfowiska, jednakże już raczej nie torfowiska przejściowego, jego dawniejszej formy- mówi Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich.
Przez lata, wskutek wielu czynników, w tymw wyniku intensywnej zabudowy, wody opadowe trafiały do kanalizacji deszczowej i były odprowadzane bezpośrednio do Warty. Wskutek uszczelniania gruntu poprzez tworzenie chodników czy dróg, wsiąkanie wód opadowych w ziemię było ograniczone. W 2012 r. uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu blokujący dalszą zabudowę w sąsiedztwie rezerwatu.
Intensywną walkę o uratowanie Żurawińca podjęto w 2015 r. W toku prac wypracowano metodę rewitalizacji polegającą na wykorzystaniu retencji wodnej. Poprzez zbudowany w tym celu system nawadniania woda jest doprowadzana z kanałów burzowych do rezerwatu, po uprzednim jej oczyszczeniu przez specjalistyczne urządzenia.
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/wspolnie-dla-zurawinca,180240.html
Ostatnie Artykuły

Długi weekend czerwcowy w Poznaniu. Autobusy pojadą inaczej 4 i 5 czerwca

Uwaga kierowcy – utrudnienia na Starołęckiej i nie tylko

Poznań przypomina o Czerwcu ‘‘56. Słuchowisko i specjalny tramwaj na ulicach miasta

Muzyka w krwi i na scenach świata. 25 lat Adrianny Wtorkowska-Kubińskiej z Chórem Canzona

Kolejna okazja, by oddać krew w Poznaniu. Darmowe badania i dwa dni wolne

Procesje Bożego Ciała w Poznaniu. Utrudnienia na trasie i w rejonie kościołów

Blikiem po cudze pieniądze. Kryminalni z Wildy zatrzymali “odbieraka” w bankomacie

Czy natura wciąż jest naszym schronieniem? Słowacki artysta szukał odpowiedzi w liściach łopianu i śnieżnych geometrycznych wzorach

Poznańskie Blue Note pęka w szwach - młody jazz wciąż ma tu moc przyciągania

II Dzień Poznańskiej Przedsiębiorczości. Metropolia szuka odpowiedzi na kryzysy i sztuczną inteligencję

Paolo Grazia zagra w Poznaniu. Mistrz oboju z Włoch spotka się z młodymi muzykami

Happy End" – czechosłowacka parodia, którą trzeba zobaczyć, by uwierzyć

Po godzinach. Aktor, który znika za miastem z kamerą i plecakiem

Jak wychować dobrego szlachcica? Poznańska biblioteka odsłania XVI-wieczny poradnik
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu - kontakt, rejestracja, godziny i wsparcie dla pracodawców
- ZUS II Oddział w Poznaniu - kontakt, godziny, rejestracja, emerytury
- Nadzór Wodny w Poznaniu - kontakt, godziny i zgłaszanie awarii
- Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 w Poznaniu - kontakt, oferta i zapisy
- Wielkopolska Rejonowa Komisja Lekarska w Poznaniu - kontakt, adres i zakres działania
- Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu - kontakt, adres i dojazd
