Poznań – bajkowe miasto

Poznań to jedno z najbardziej bajkowych miast na świecie – tak wynika z zestawienia brytyjskiego dziennika „The Mirror” z 2020 roku. Wyróżniono w nim 12 miast. Obok stolicy Wielkopolski na liście znalazły się takie miejscowości jak Positano we Włoszech, Mont-Saint-Michel we Francji czy Reine w Norwegii. Co sprawiło, że polskie miasto zostało docenione? Czy życie w Poznaniu faktycznie wygląda bajkowo?

Miasto doceniane w rankingach

Dziennikarka brytyjskiego „The Mirror” przyznała, że przy tworzeniu wspomnianego powyżej rankingu szukała w miastach magii i bajkowości, na którą składają się m.in. malownicze budynki i niepowtarzalna atmosfera. W Poznaniu zachwyciły ją m.in. piękna architektura, a także główny rynek z kolorowymi budynkami. Uroku i bajkowości dodają temu miejscu także trykające się koziołki. Bez wątpienia to ogromna wizytówka i symbol tej części Polski.

To nie jedyny ranking, w którym Poznań został doceniony. W 2020 roku również Organizacja Best European Destinations umieściła miasto koziołków w rankingu najlepszych miejsc do życia, pracy i inwestowania. Stolica Wielkopolski znalazła się w czołowej dwudziestce obok takich metropolii jak Berlin, Wiedeń, Bruksela czy Bazylea.  Poznań jako jedyne miasto z Polski znalazł się na tej prestiżowej liście.

Nic dziwnego, że Poznań jest doceniany w rankingach. Jak mówi  Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP Poznań jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo i społecznie miast w Polsce. Stanowi centrum usług wyższego rzędu - tu koncentrują się podmioty m.in. o działalności społecznej, naukowej, akademickiej, kulturowej i gospodarczej o znaczeniu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Dzięki temu miasto zaspokaja potrzeby nie tylko jego mieszkańców, ale również sąsiadujących gmin, regionu czy kraju. Zróżnicowana strukturalnie i dobrze rozwinięta gałęziowo gospodarka Poznania charakteryzuje się stabilnością i odpornością na cykliczne zmiany zachodzące na rynkach globalnych, w tym na wpływ pandemii COVID-19.

Dobre miejsce do życia

To, że Poznań to dobre miejsce do życia potwierdza także niskie bezrobocie. Jak wynika z danych GUS, w Poznaniu stopa bezrobocia na koniec listopada 2021 roku wynosiła zaledwie 1,7 proc. (w całej Wielkopolsce to 3,1 proc. – najmniej w całym kraju). Zarobki w Poznaniu utrzymują się również na dość wysokim poziomie – przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2021 roku wynosiło 6 693 zł.

Niskie bezrobocie to efekt wielu działań – między innymi inwestowania w startupy oraz pomocy przedsiębiorcom. Poznań może się poszczycić także korzystnym położeniem ekonomicznym, co przyciąga inwestorów. Znajduje się w połowie drogi pomiędzy Berlinem i Warszawą. Jest w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Jak mówi Iwona Matuszczak-Szul – Miasto ma duży potencjał inwestycyjny i jest atrakcyjne dla biznesu. W listopadzie 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było 122,7 tys. firm. Szacuje się, że na koniec 2020 r. wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Poznaniu wyniosła 7,7 mld EURO, czyli 14,3 tys. EURO na mieszkańca.

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu

W grudniu cena za mkw. mieszkania w Poznaniu wynosiła 9 259 zł. W porównaniu do stycznia ubiegłego roku nastąpił wzrost o ponad 20%. Najdroższe mieszkania znajdziemy na Starym Mieście – 8 566 zł/mkw. Mimo wysokich cen, chętnych na zakup mieszkania w Poznaniu nie brakuje.

Duże zainteresowanie poznańskimi mieszkaniami potwierdzają także wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła inwestycja Górczyńska. Projekt powstaje na Górczynie (3.5 km od centrum Poznania). Wyróżnia ją ciekawa architektura i nisko kondygnacyjny typ budownictwa.

Drugie miejsce przypadło inwestycji Murapol Malta. Projekt powstaje przy ul. W. Dymka, czyli w sąsiedztwie słynnego Jeziora Maltańskiego, Parku Tysiąclecia oraz ogrodu zoologicznego, a zarazem bardzo blisko ścisłego centrum Poznania. Z kolei brązową medalistką zestawienia została Wieruszowska 2 – inwestycja położona nieopodal terenów spacerowych w Lasku Marcelińskim. Charakteryzuje ją także zielony dziedziniec wraz z placem zabaw dla najmłodszych.

Wspomniane projekty to tylko przykłady powstających w mieście inwestycji. Jak wynika z danych GUS, od stycznia do listopada 2021 roku deweloperzy oddali do użytkowania ponad 6,4 tys. mieszkań. Jak będzie w 2022 roku? Pokażą najbliższe miesiące. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele osób stanie się właścicielami wymarzonego „M” właśnie w Poznaniu i tutaj rozpocznie się ich bajka…

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyróżnionych inwestycji? Sprawdź https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/poznan/ocena-q4-2021/