Nadwarciańskie łąki kojarzą się z bujną roślinnością i siedliskami ptaków. Jednak jak się okazało, niektórzy traktują te tereny jako składowiska uciążliwych odpadów. Przypominamy, zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie jest karane. 

Na początku stycznia strażnicy miejscy z Referatu Północ otrzymali zgłoszenie dotyczące opon, uszkodzonych zderzaków, szyb samochodowych i wielu innych plastikowych elementów porzuconych na łąkach, w pobliżu koryta Warty. Niestety tym razem funkcjonariusze nie znaleźli żadnych wskazówek świadczących o pochodzeniu odpadów. Skontaktowali się jednak z właścicielem gruntu, który należy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Reakcja była natychmiastowa - teren został uporządkowany.

- Apelujemy do wszystkich, dla których ochrona środowiska naturalnego jest bezcenna - jeśli to tylko możliwe, zrób zdjęcie sprawcy, zapisz markę i numer rejestracyjny pojazdu, poinformuj straż miejską - podkreśla Anna Nowaczyk ze straży miejskiej w Poznaniu.

Za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie grozi mandat do 500 zł. W ubiegłym roku strażnicy doprowadzili do usunięcia blisko 1000 dzikich wysypisk. Zidentyfikowali także 115 sprawców, którzy obok kary finansowej ponieśli również koszty porządkowania i przekazania odpadów do utylizacji. 

O terenach wymagających uporządkowania można poinformować poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Poznania, telefonicznie - dzwoniąc na numer 986 oraz e-mailowo - pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nielegalne wysypiska śmieci można także zgłaszać poprzez aplikację Smart City Poznań

SM/JZ