Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odebrał nagrodę za 1. miejsce, jakie stolica Wielkopolski otrzymała w swojej kategorii w IV Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Uroczysta gala odbyła się podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Europejski Kongres Samorządów to miejsce wymiany poglądów oraz spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Podczas tegorocznego spotkania zaprezentowano IV Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Przygotowali go niezależni naukowcy z  Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Twórcy rankingu zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi przez wszystkie gminy w Polsce. Korzystali z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wyłonili zwycięzców w pięciu kategoriach. 

W kategorii miast na prawach powiatu Poznań okazał się najlepszy i zajął pierwsze miejsce - wyprzedził m.in. takie miasta jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice. 

- Dziękuję urzędnikom i radnym za wspólne podejmowanie rozsądnych i często niełatwych decyzji w tak trudnym czasie, jakim było ostatnie kilkanaście pandemicznych miesięcy - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Pierwsze miejsce w Rankingu Finansowym Samorządów to efekt tej współpracy. Liczę, że będziemy ją kontynuować. W tak trudnych warunkach dla samorządów jak obecnie musimy działać szczególnie rozważnie i odpowiedzialnie, dla dobra mieszkańców i przyszłych pokoleń poznaniaków.

W kategorii powiatów ziemskich zwyciężył powiat wrocławski, a najlepszą gminą miejską została Podkowa Leśna. Wśród gmin wiejskich najlepsze były Chojnice, a miejsko-wiejskich - Poddębice. 

W rankingu uwzględniono też wpływ pandemii na kondycję samorządów. Choć zachowano te same kryteria oceny i wskaźniki, które stosowano w ubiegłych latach, analizę uzupełniono o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie jej skutków. 

Pod uwagę brano siedem kwestii: udział dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach, relację zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Prezydent Poznania wziął też udział w debacie: "Przyszłość idei decentralizacji - spór o zakres samorządności". Razem z pozostałymi panelistami dyskutował o tym, jak pogodzić zwolenników silnych, samodzielnych samorządów z politykami, dla których najważniejsze są interesy władzy centralnej. Rozmawiano o tym, jak wyważyć interesy obu stron, by Polacy mogli czuć się gospodarzami również w swojej gminie, a jednocześnie by można było skutecznie sterować państwem.

AW