Czym jest odpowiedzialność społeczna w procesie wydawania środków publicznych i jakie tajemnice kryje podpis elektroniczny? M.in. o tym dyskutowali w czwartek w Poznaniu specjaliści z całego kraju na kongresie POZAP. To największe, bezpłatne wydarzenie poświęcone zamówieniom publicznym w Polsce. 

- Zamówienia publiczne to bardzo ważny aspekt działalności wszystkich urzędów - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, otwierając wydarzenie. - Nie byłoby sukcesu końcowego w postaci np. oddania mieszkańcom dużej, oczekiwanej inwestycji, bez sprawnie przeprowadzonego procesu zamówienia publicznego prowadzącego do wyłonienia wykonawcy. Jest to zatem duża odpowiedzialność. Życzę Państwu owocnych obrad i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Gościem specjalnym kongresu był Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

- Cieszę się, że kongres odbywa się właśnie w Poznaniu, który znany jest z realnego podejścia do gospodarowania publicznymi pieniędzmi - mówił prezes UZP. - Będziemy dziś rozmawiać m.in o nowelizacji Prawa zamówień publicznych - to nowe regulacje, ale również nowe narzędzia, z których możemy korzystać. 

Wydarzenie organizowane jest przez i dla praktyków zamówień publicznych. Na uczestników pierwszej edycji "POZAP - Poznań o zamówieniach publicznych" czekała duża dawka wiedzy. W ramach kongresu blisko 20 ekspertów poruszyło tematy takie jak rola człowieka w zamówieniach publicznych oraz budowanie kompetencji zespołu, ryzyka w procesie udzielania zamówień, społecznie odpowiedzialne wydatkowanie środków publicznych czy problemy związane z cyfryzacją rynku zamówień. Uczestnicy mieli również możliwość podzielenia się swoimi  doświadczeniami po pierwszych dziewięciu miesiącach stosowania nowego prawa zamówień publicznych. 

Organizatorzy przygotowali zróżnicowane formaty wystąpień z możliwością zadawania pytań.  W trakcie wydarzenia odbył się także kiermasz oryginalnych przedmiotów wytworzonych w ramach działalności Podmiotów Ekonomii Społecznej. 

Jak podaje serwis biznes.gov.pl, zamówienia publiczne to kluczowa forma udziału sektora publicznego w gospodarce. Według danych Komisji Europejskiej wydatki na zamówienia publiczne stanowią nawet 19% PKB Unii Europejskiej, co daje kwotę 2,3 biliona euro rocznie. W przypadku polskiej gospodarki udział zamówień publicznych w PKB to co najmniej 10%, a kwota - około 200 miliardów złotych - tyle co roku wydają publiczni zamawiający na towary i usługi kupowane w systemie zamówień publicznych.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań oraz przetargowa.pl.

AW