Poznań - dlaczego warto tu zamieszkać?

Poznań to jedna z największych aglomeracji w Polsce i zarazem najważniejszy ośrodek biznesu, przemysłu, kultury i nauki. Atrakcyjne położenie między Berlinem a Warszawą oraz dostęp do nowoczesnej powierzchni biurowej i wykwalifikowanej kadry czyni z niego bardzo dobrą lokalizację inwestycyjną. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem nieruchomości w Poznaniu. Dlaczego warto tu zamieszkać? Sprawdzamy.

Poznański rynek pracy

Bardzo często zmieniamy miejsce zamieszkania, by znaleźć lepszą pracę, co pozwala nie tylko na rozwój zawodowy, ale i lepszy standard życia. Warto wiedzieć, że Poznań ma pracy pod dostatkiem. Bezrobocie praktycznie tu nie występuje i nie zmieniła tego nawet pandemia koronawirusa. Co równie ważne, liczba oferowanych miejsc pracy wzrasta z każdym rokiem, na co ogromny wpływ mają nowe inwestycje, także największych zagranicznych przedsiębiorstw. To wielka szansa, by zrobić karierę w międzynarodowym środowisku. A wraz z możliwościami rozwoju zawodowego pojawiają się konkurencyjne zarobki, znacznie wyższe niż w wielu innych częściach kraju.

Również nieruchomości cieszą się sporym zainteresowaniem. Kawalerki na sprzedaż w Poznaniu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego szybko znajdują nabywców.

Studia w stolicy Wielkopolski

Poznań to nie tylko prężnie działający rynek pracy, ale i chętnie wybierane przez młodych miasto studenckie. To jeden z najstarszych i największych ośrodków akademickich w Polsce. Funkcjonują tu zarówno uczelnie wyższe państwowe jak i prywatne. Najlepiej oceniane są takie ośrodki, jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Poza uczelniami w rejonie Poznania funkcjonuje wiele placówek naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk. Co równie ważne, absolwenci mają wiele możliwości, by po ukończeniu studiów dostać się na staże oraz praktyki w renomowanych przedsiębiorstwach. To sprawia, że otrzymanie wymarzonej pracy zaraz po studiach jest naprawdę realne.

Kultura przede wszystkim

Poznań to nie tylko miasto, w którym łatwo znaleźć dobrą pracę i zyskać pełne wykształcenie - to także miejsce, gdzie odbywa się wiele kulturalnych inicjatyw. Działają tu zespoły o ugruntowanej pozycji - Chór Poznańskie Słowiki, Teatr Ósmego Dnia, Polski Teatr Tańca. To właśnie w stolicy Wielkopolski odbywa się każdego roku słynny Międzynarodowy Festiwal Malta. Co 5 lat organizowane są też międzynarodowe konkursy skrzypcowe oraz lutnicze im. Henryka Wieniawskiego.

Zieleni nie brakuje

Miło spędzać czas w Poznaniu, bo jest tu wiele zabytków, które warto zobaczyć. Przez stolicę Wielkopolski przebiega Trakt Królewsko-Cesarski łączący najpopularniejsze turystycznie obszary miasta. W wolnej chwili warto wybrać się na spacer na Ostrów Tumski, koniecznie trzeba też odwiedzić Zamek Królewski i renesansowy ratusz na Starym Mieście. Piękne i pełne zabytków centrum miasta to tylko jedno oblicze Poznania - równie urokliwe są wyjątkowe tereny zielone, m.in. w okolicach dawnych murów średniowiecznych.