UM Poznań: Poznań Zdrowym Samorządem!

4 min czytania

Poznań został laureatem w IV konkursie Zdrowy Samorząd, który wyłania najlepsze programy zdrowotne organizowane przez gminy, powiaty i województwa w całej Polsce. Kapituła konkursu doceniła działający w naszym mieście Punkt Opieki Farmaceutycznej dla mieszkańców Poznania od 70. roku życia.

Konkurs Zdrowy Samorząd organizowany jest przez redakcję Portalu Samorządowego oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia. Powstał, by wybrać i nagrodzić te samorządy, które w najbardziej efektywny sposób realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

W tegorocznej edycji do redakcji wpłynęło blisko 100 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów, a laureatów wyłoniła Rada Konsultacyjna konkursu, która przyznała w każdej z kategorii (Zdrowe Województwo, Zdrowy Powiat i Zdrowa Gmina) trzy równorzędne nagrody.

Poznań znalazł się wśród zwycięzców w kategorii Zdrowa Gmina - jurorzy docenili działający w stolicy Wielkopolski Punkt Opieki Farmaceutycznej.

- Cieszę się, że działania Miasta Poznania po raz kolejny zostały docenione - mówi Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, która odbierała nagrodę podczas uroczystej gali konkursowej. - Punkt Opieki Farmaceutycznej to jedna z wielu propozycji skierowanych do starszych mieszkańców i mieszkanek miasta. Tylko w tym roku poradę uzyskały w nim 94 osoby - to dowodzi, że takie miejsce jest w Poznaniu potrzebne. Jego uruchomienie było odpowiedzią na coraz częściej zgłaszane obawy lekarzy związane z rosnącą liczbą starszych osób z wielolekowymi schematami leczenia. Seniorzy przeważnie leczą się u kilku różnych specjalistów, a jednocześnie często sami kupują leki oraz suplementy diety łatwo dostępne na rynku. Takie postępowanie stanowi dla nich realne zagrożenie, a dla systemu opieki zdrowotnej nowe wyzwanie, z którym należało się zmierzyć.

Równorzędne nagrody dostały: Urząd Miasta Częstochowa za badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u 2-letnich dzieci oraz Urząd Miasta Polkowice za realizację programu polityki zdrowotnej Mocny kręgosłup - profilaktyka wad postawy dla dzieci i młodzieży w latach 2017-2020.

Podczas tej samej gali doceniono także Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, który brał udział w konkursie Start-Up-Med. Rywalizowały w nim ośrodki i start-upy, które proponują innowacyjne rozwiązania z sektora medycznego. POSUM znalazł się w gronie finalistów ze względu na działający tam Punkt Profilaktyki Intymnej 24h. Więcej na jego temat można znaleźć na stronie: poznan.pl/punkt-profilaktyki-intymnej-przy-posum

Nagrody również dla powiatu i województwa

W kategorii Zdrowe województwo jednym ze zwycięzców został Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim.

Równorzędne nagrody trafiły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego za Działania edukacyjno-informacyjne z zakresu promocji zdrowia psychicznego skierowane do młodzieży z województwa mazowieckiego Zrozum-My się.

W kategorii Zdrowy powiat nagrodę otrzymało Starostwo Powiatowe w Poznaniu za Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (lata 2017-2020).

Statuetki trafiły też do Starostwa Powiatowego w Świeciu za program Pracuj zdrowo oraz do Starostwa Powiatowego w Myślenicach za szczepienia przeciw meningokokom typu C wywołującym sepsę.

Pomoc dla starszych poznanianek i poznaniaków

Punkt Profilaktyki Farmaceutycznej dla mieszkańców Poznania od 70. roku życia - Przegląd Lekowy PLUS (POF PLUS) to miejsce, w którym seniorzy i seniorki mogli bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą. Pilotażowo zaczęło działać już w 2019 roku - pierwotnie przeznaczone było dla mieszkańców i mieszkanek Poznania w wieku 75+, później działalność rozszerzono także na osoby w wieku 70+. Do tej pory skorzystało z niego 445 osób.

Aby skorzystać z punktu, trzeba mieć powyżej 70 lat, być zameldowanym w Poznaniu. To miejsce stworzone z myślą o osobach, które przyjmują co najmniej 10 preparatów leczniczych lub suplementów diety. Na seniorów czeka tam specjalista - farmaceuta, który przejrzy przyjmowane przez nich leki i podpowie, jak bezpiecznie przyjmować specyfiki. Do pierwszej wizyty w punkcie trzeba się przygotować: należy wziąć ze sobą dokument, który potwierdzi wiek i miejsce zamieszkania seniora. Trzeba również przynieść wszystkie przyjmowane leki, suplementy diety, zioła, a także dokumentację medyczną.

Pierwsza wizyta trwa 30-60 minut. Podczas niej specjalista zbiera wywiad medyczny i farmakoterapeutyczny, zakłada stosowną dokumentację oraz udziela pierwszych porad. Następnie (poza wizytą) dokładnie przegląda przyjmowane przez seniora preparaty i opracowuje szczegółowe zalecenia. Podczas drugiego spotkania przekazuje je pacjentowi, a jeśli trzeba - wręcza również zapisane na kartce informacje dla lekarza rodzinnego.

Konsultacje są przeprowadzane indywidualnie, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Podczas pandemii spotkanie ze specjalistą odbywa się za pomocą komunikatorów: Messenger, WhatsApp lub poprzez połączenie telefoniczne. Jeśli senior wyrazi taką chęć, wizyta może odbywać się na zasadzie spotkania audio-video.

Realizatorem zadania jest Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/poznan-zdrowym-samorzadem,165729.html

Autor: krystian