Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Szambo czy oczyszczalnia ścieków? Co wybrać?

W przypadku jeśli nie ma możliwości podłączenia domu do lokalnego systemu kanalizacyjnego zwykle wiele osób staje przed typowym wyborem między przydomową oczyszczalnią ścieków i tradycyjnym szambem. Coraz więcej osób przekonuje się do ekologicznych rozwiązań polegających na oczyszczaniu ścieków zamiast typowego szamba. Firma http://frukko.pl/ ma w swojej ofercie wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków i dysponuje odpowiednią wiedzą w tym zakresie, aby móc wskazać najbardziej optymalne opcje dla swoich klientów.

Tradycyjne szamba

Szamba tradycyjne to rozwiązanie, które nie uległo znaczącym innowacjom przez wiele lat. Wciąż jest oparte na prostym systemie gromadzenia ścieków w odpowiednio dużym pojemniku lub komorze. W niektórych starszych rozwiązaniach stosowało się zbiorniki betonowe. Tego typu pojemniki należy regularnie opróżniać za pomocą specjalnego beczkowozu, który odbiera ścieki i przewozi je do utylizacji. Pojemność szamba wpływa na to jak często należy go opróżniać. Związane jest to oczywiście w prostym stopniu z kosztami. Jak łatwo się więc domyślić – utrzymanie szamba jest znacznie bardziej kosztowne niż w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków. Kolejnym problemem w przypadku szamb jest to, że potrzeba na tego typu obiekt wygospodarować sporą ilość miejsca.

Dość nieprzyjemnym problemem w przypadku szamb jest wydobywających się z nich zapach. Ze względu na to, że szamba należy opróżniać regularnie może dojść do sytuacji w której zapach ścieków będzie utrzymywał się jeszcze długo po wypompowaniu zawartości ze zbiornika. Tradycyjne szamba mogą łatwo ulec mniejszym lub większym awariom. Małe awarie są związane z rozszczelnieniem i wydostającym się nieprzyjemnym zapachem wyczuwalnym dla osób przebywających blisko. W przypadku poważniejszych awarii może czekać nas na przykład jego przepełnienie i wybycie zawartości na zewnątrz.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Można śmiało powiedzieć, że oczyszczalnie ścieków montowane w ogrodach sprawiają lepsze wrażenie estetyczne od typowego szamba. Również w kwestii zapachów wydobywających się z szamb bez wątpienia to właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków wiodą prym – przez estetycznie wyglądającą pokrywę, zwykle wtapiającą się dobrze w otoczenie, nie są w stanie przedostać się żadne nieprzyjemne zapachy. Do tego dochodzą niskie koszty eksploatacji oraz to, że oczyszczalnia jest sama w sobie ekologicznym rozwiązaniem, a więc nie szkodzi środowisku naturalnemu i zwykle wytwarza minimalną ilość szkodliwych związków, które nie mają ujścia w gruncie.