Płyty gipsowe - jak kleić??

W tym artykule, dowiesz się jak kleić płyty gipsowe na ścianę. Jest to ciekawe rozwiązanie na krzywe ściany, które można szybko i z powodzeniem wykonać samemu. Na taką ścianę, łatwiej później będzie kłaść pytki. Wtedy po gipsowaniu i malowaniu, uzyskasz idealnie gładką powierzchnię. Jest to ciekawa alternatywa, dla zwykłych gipsów.

Rozpoczęcie prac, zaczynamy od sprawdzenia ścian. Czy ściany trzymają piony, linię i czy nie ma żadnych wybrzuszeń. Odmierzamy miejsca łączeń płyt. Płyta gipsowa ma szerokość 120 cm. Więc, w takich odległościach zaznaczamy sobie ołówkiem, miejsce łączenia płyt. Jeżeli, na powierzchni łączenia płyt znajduje się stara farba, należy ją zeskrobać. Farbę, także należy zeskrobać w miejscach, gdzie będą placki z kleju. Placki najlepiej nakładać na ścianę, choć można i na płytę. Gdy podłoże mamy idealnie równe, smarować można całe płytę, pacą z zębami.

W tym przypadku należałoby, zeskrobać całą farbę z podłoża. Następnie, gruntujemy całą powierzchnię gruntem. Po zagruntowaniu, możemy przystąpić do klejenia płyt. Na początek rozrabiamy sobie klej, który powinien mieć konsystencję gumy. Placki na ścianie nakładamy, mniej więcej co 30 cm. Gdy mamy na ścianie garb, lub ściana schodzi z pionu, najlepiej zacząć od tego miejsca. Jeżeli ściana ucieka z pionu więcej niż dwa centymetry, najlepiej przyklejać najpierw, kawałki płyty gipsowej. Przed przyklejeniem, na podłodze kładziemy podkładki z kawałków płyt. Płyta nie może opierać się na posadzce. Po przyklejeniu, dociskamy płytę długa łatą. Sprawdzamy piony i linię. Szczególną uwagę zwracamy, ile płyta jest odsunięta od ściany. Następnie, krawędzie płyty należy wypełnić klejem. Możemy teraz, przystąpić do dalszego klejenia płyt.

Płyty najlepiej przyklejać jedna po drugiej, gdy klej jeszcze nie wyschnie. Wtedy, jest jeszcze możliwość korekcji. Płyty przyklejamy tak, aby łączenia się mijały. W miejscu łączeń płyt, nakładamy gładź gipsową. Następnie zatapiamy w niej taśmę papierową, do łączeń kartonowo-gipsowych.

Na zakończenie, krótkie podsumowanie:

  • Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane. Farba i niezwiązane tynki usunięte. Ściana powinna być zagruntowana
  • Placki powinny mieć wygląd stożka. Dzięki temu, mamy większą możliwość regulacji klejonej płyty, przy większych nierównościach.
  • Przy nierównościach powyżej dwóch centymetrów, należy najpierw przykleić podkładki z płyt. Należy uważać, aby nie robić za mocnej podkładki z płyt.
  • Boczne krawędzie płyt, należy uzupełnić klejem.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: http://www.all-dom.pl/