Tani prąd w Twoim domu

Każdy z nas próbuje ograniczyć comiesięczne rachunki. Już samo ich płacenie jest dla większości z nas przykrą koniecznością. O ile na wysokość podatków od nieruchomości nie mamy większego wpływu, o tyle koszty związane prądem możemy niwelować. I wcale nie chodzi o każdorazowe gaszenie światła i wyciąganie ładowarek z gniazdek. To oczywiście pozwoli na znaczne zmniejszenie ilości wykorzystywanego prądu, ale raczej nie zmieni znacząco wysokości, płaconych przez nas rachunków. Jak zatem wpłynąć na wysokość rachunku za prąd?

Słońce jest jednym z najważniejszych niekończących się źródeł energii na Ziemi. Również w Polsce ludzie coraz częściej zwracają uwagę na czystość wykorzystywanej przez niż energii. Często pojawiające się alarmy smogowe, liczne zanieczyszczenia powietrza i alergie spowodowane zapyleniem powodują, że Polacy nie chcą korzystać już z elektryczności opartej o węgiel. Na wielu polskich domach, w różnych częściach kraju, można spotkać instalacje fotowoltaiczne. Łatwość montażu, wszechstronność, niskie koszty instalacji, oraz szybki zwrot inwestycji to nie jedyne zalety jakie ma fotowoltaika Gdańsk jako miasto nadmorskie stawia duży nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii. Warto więc bliżej zapoznać się z tematem montażu instalacji fotowoltaicznych w swoim domu.

Bądź niezależny

Jeszcze kilka lat temu, działki położone dalej od centrum miasta często nie cieszyły się dużą popularnością ze względu na brak możliwości, bądź bardzo wysokie koszty doprowadzenia mediów. Dziś brak prądu na działce nie jest już problemem. Wystarczy na działce zamontować panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy. Większość osób instaluje je na dachu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, panele z powodzeniem mogą stanąć na gruncie. Decyzja należy tylko do nas.

Własny prąd zimą

Wiele osób obawia się korzystania z prądu pochodzącego z paneli fotowoltaicznych, ze względu na niewielką ilość słonecznych dni jesienią i zimą. Jednak nawet brak słońca przewidziano rozwiązania. Możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji. Pierwsza z nich zakłada podłączenie do sieci miejskiej, do której latem możemy oddawać nadmiar wyprodukowanej energii. Dzięki temu rozwiązaniu zimą możemy wykorzystać 80% tego co oddaliśmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu obie strony mają wymierne zyski. Sieć zyskuje dodatkowe złoże energii, a posiadacz paneli nie musi obawiać się o jej niedobory w pochmurne dni. Druga opcja zakłada montaż specjalnej baterii, które pełni funkcję magazynu energii. Dzięki temu rozwiązaniu zawsze masz dostęp do zapasów energii zgromadzonych w słoneczne dni.

Niektórzy obawiają się również o konieczność odśnieżania fotowoltaiki  jest leży w części Polski, która charakteryzuje się raczej łagodnymi zimami, jeśli jednak wystąpiłyby na jego terenie znaczne opady śniegu, nie ma powodu do odśnieżania paneli. Niezależnie od tego czy jest to duża farma fotowoltaiczna czy jedynie przydomowa instalacja panele zawsze montuje się pod kątem co najmniej 30 stopni. Dzięki temu śnieg samoistnie się z nich osuwa. Panele są również bardzo wytrzymałe, więc nawet większa ilość śniegu nie stanowi dla nich zagrożenia.