Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Czy w paczkach na trasie Polska – Anglia wolno wysyłać dokumenty urzędowe?

Dokumenty urzędowe wysyłane przez różne instytucje zazwyczaj wymagają dostarczenia prosto do rąk adresata. Co dzieje się w sytuacji, gdy osoba upoważniona do odebrania takiej paczki mieszka w Wielkiej Brytanii? Czy sytuacja dotycząca dokumentów urzędowych zmieni się wraz z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących transportu osób i przesyłek na teren UK?

Paczka Polska – Anglia zawierająca dokumenty urzędowe

Przewóz dokumentów urzędowych w paczkach jest jak najbardziej możliwy. Korzystanie z usług kuriera z Polski do Anglii stanowi jedną z najbezpieczniejszych opcji dostarczenia ważnych umów i innych formularzy wprost do rąk adresata. W przypadku Wielkiej Brytanii, która obecnie jest w trakcie okresu przejściowego związanego z wyjściem z UE, nadanie takiej paczki nie różni się niczym od procesu dotyczącego przesyłek krajowych.

Bezpieczna wysyłka dokumentów urzędowych

Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest dostarczenie dokumentów urzędowych w paczce z Polski do Anglii wprost to rąk adresata. Z tego powodu usługi kurierskie wymagające uzyskania podpisu odbiorcy cieszą się tak dużą popularnością. Obecnie znaleźć można również liczne platformy logistyczne, takie jak Euro-paka, które oferują możliwość nadania paczki Polska – Anglia całkowicie bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie tego typu może być ciekawą opcją dla osób, które nie mają czasu na osobistą wizytę w punkcie kuriera, a chciałyby nadać dokumenty do Wielkiej Brytanii w bezpieczny sposób.

Kurier Polska – Anglia po Brexicie

A co stanie się z wysyłką dokumentów urzędowych po zakończeniu okresu przejściowego? Prawdopodobnie koszt nadania paczki z Polski do Anglii wzrośnie, podobnie jak liczba wymaganych formalności. Nie zmieni to jednak faktu, że dostarczanie ważnych dokumentów w dalszym ciągu będzie możliwe. Jedyną różnicą staną się formularze, które trzeba będzie dołączyć do każdej paczki wysyłanej poza granice Unii Europejskiej.

Formalności związane z wysyłką paczek poza Unię Europejską

W razie niewypracowania porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, wysyłając paczki Polska – Anglia, klienci będą musieli liczyć się z koniecznością zadeklarowania ich zawartości oraz wypełnienia dokumentów niezbędnych przy kontrolach celnych. Sytuacja ta będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak podczas wysyłki dokumentów do innych państw spoza wspólnoty.

Ile kosztuje nadanie przesyłki Polska – Anglia?

Dokumenty urzędowe wysyłane z Polski do Anglii zazwyczaj mieszczą się w niewielkich kopertach. Z tego powodu koszt wysyłki takich przesyłek jest znacznie niższy niż w przypadku standardowych pudełek czy palet załadowanych towarem. Cena paczki z Polski do Anglii zawierającej wyłącznie dokumenty wynosi około 10 zł, ale od 1 stycznia 2021 może ona znacznie wzrosnąć.

Jak wysłać dokumenty urzędowe?

Usługi dotyczące wysyłki dokumentów oferują zarówno firmy kurierskie działające na trasie Polska – Anglia, jak i Poczta Polska. W przypadku międzynarodowych przewoźników koszt nadania takiej paczki bywa wyższy, ale ma to związek również z czasem doręczenia koperty do adresata. Przesyłki nadawane kurierem zazwyczaj docierają do celu szybciej, czyli w ciągu około 3-5 dni roboczych.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo wysyłanych dokumentów?

Nadając przesyłki z Polski do Anglii zawierające ważne dokumenty z wrażliwymi danymi, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Wiele firm kurierskich oferuje możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia. Na szczególną uwagę zasługuje także opcja śledzenia paczki, która pozwala na poznanie lokalizacji nadanych dokumentów na każdym etapie ich podróży.