Kuchnia węglowa – czy warto się na nią zdecydować?

Kuchnie węglowe są namiastką pieców kaflowych, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były tak popularne w polskich domach. Na szczęście są jeszcze miłośnicy tradycyjnych rozwiązań, dlatego kuchnie węglowe można spotkać u właścicieli domów jednorodzinnych czy domków letniskowych.

Zalety kuchni węglowej

Do niewątpliwych zalet kuchni węglowej zaliczyć można jej wielozadaniowość. Przeznaczona jest do gotowania, smażenia oraz pieczenia. Wyposażona jest m.in. w piekarnik, ruszt stały czy urządzenie do regulacji dopływu powietrza pod ruszt. Równie ważne co wielofunkcyjność jest bezpieczeństwo domowników. Piekarnik ma izolację zabezpieczającą. Dzięki niej wnętrze piekarnika równomiernie się nagrzewa. Palenisko i kanały obiegu spalin są odpowiednio wyizolowane. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo. Kolejną zaletą kuchni jest fakt, że występują w różnorodnych modelach. Każdy z klientów może dobrać produkt dostosowany do swoich potrzeb.

Kuchnię węglową oferuje hurtownia Szalony Max - sprawdź także pozostały asortyment, taki jak m.in. piec z płaszczem wodnym czy kowadła.

Produkuje się kuchnie tzw. lewe i prawe, których różni miejsce umieszczenia otworu wylotowego spalin. Ponadto na rynku znaleźć można kuchnie w wersji niezabudowanej i zabudowanej. Te drugie najczęściej posiadają dużą szufladę. Warto pamiętać, że kuchnie węglowe nie służą jedynie do przygotowywania posiłków. Za ich pomocą możemy również pozyskać ciepłą wodę. Aby tak się stało, należy podłączyć kuchnię z podgrzewaczem wody. Równie ważną funkcją jest ogrzewanie pomieszczeń. Grzejnik centralny ogrzewania podłączony do kuchni z powodzeniem ogrzeje małe pomieszczenie. Natomiast wybór sposobu ogrzewania (drewno lub węgiel) zależy od własnych preferencji.

Na co należy uważać użytkując kuchnię?

Kuchnie węglowe mają także swoje wady. Największą jest zagrożenie wybuchem. Ryzyko takiego wydarzenia możliwe jest po dołożeniu węgla. Wtedy też unosi się pył węglowy w kanale kominowym. Z tego względu trzeba przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim w czasie palenia w kuchni, należy zapewnić stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Pomocne jest chociażby rozszczelnienie okna. Kolejną zasadą jest to, że podczas rozpalania drzwiczki popielnikowe powinny być otwarte a drzwiczki paleniskowe domknięte. Takie samo, niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa jest to, do jakiego pojemnika składowany jest popiół. Zawsze powinien być wykonany z materiału niepalnego. Użytkując kuchnię należy też zwrócić uwagę na to, aby nie palić w niej drzewem iglastym oraz tym, które jest wilgotne. Dzięki temu nie zanieczyścimy jej od środka. Wadą, którą należy mieć na uwadze jest to, że ogrzewanie pomieszczenia będzie się wiązało z pozyskaniem mniejszej ilości ciepłej wody.

Stare kuchnie w nowym wydaniu

Kuchnie węglowe nie wyszły z użytku. Wręcz przeciwnie! Producenci dbają, aby prezentowały się nienagannie i pasowały do wnętrz w stylu retro. W takim pomieszczeniu z pewnością zrobią niepowtarzalny klimat. Możliwość doboru koloru to duża zaleta. Najczęściej jednak wybierane są te w kolorze klasycznej bieli. Jasny odcień sprawia, że gabarytowa kuchnia o prostym kształcie wydaje się lżejsza i nie przytłacza pomieszczenia. Podobny efekt uzyskamy decydując się na kuchnię węglową na nóżkach. Kuchnie węglowe na miarę współczesnych trendów powinny być nie tylko praktyczne ale również estetyczne.