Mały pacjent u lekarza – jakimi problemami zdrowotnymi zajmuje się pediatra?

Lekarz rodzinny zajmuje się problemami zdrowotnymi dorosłych, a nad najmłodszymi czuwa pediatra. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób o różnym podłożu, ale powinien dbać również o profilaktykę i monitorować, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. W jakich sytuacjach należy umówić się na wizytę do pediatry? W czym lekarz może pomóc?

Pediatra – specjalista zajmujący się zdrowiem dzieci

Dziecięcy organizm różni się od dorosłego przede wszystkim tym, że nieustannie się rozwija, co powoduje, że choroby mogą przebiegać inaczej niż u dorosłych. Dlatego wyodrębniono specjalizację dziecięcą, jaką jest pediatria. Pediatra zajmuje się profilaktyką zdrowotną i leczeniem schorzeń u dzieci oraz młodzieży. Zakres jego kompetencji obejmuje leczenie przeziębień i cięższych infekcji z towarzyszącą im gorączką, chorób wieku dziecięcego, a ponadto wykonywanie badań diagnostycznych i kontrolnych. Dobry pediatra w Poznaniu monitoruje fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka. Ustala kalendarz szczepień, doradza rodzicom w zakresie opieki zdrowotnej, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe i kieruje do specjalistów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Kiedy trzeba się wybrać do pediatry?

Już w pierwszym miesiącu życia dziecka powinna odbyć się pierwsza wizyta u pediatry. Jest to ważne, aby ustalić kalendarz szczepień. Rodzice na początku mają zwykle sporo wątpliwości, dlatego warto spisać sobie pytania, aby lekarz mógł wszystko wyjaśnić podczas wizyty. Podczas pierwszej wizyty dziecko zostaje zważone i zmierzone, sprawdzane jest bicie serca, odruchy i wielkość ciemiączka. Dzięki temu pediatra podczas kolejnych wizyt będzie w stanie sprawdzić, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze i należycie się rozwija. Do lekarza należy się zgłosić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Pediatra pomoże w przypadku infekcji dróg oddechowych. Powodem do wizyty są wszelkie wysypki i zmiany skórne, wymioty, biegunka, brak apetytu, ale również nadmierna płaczliwość, osowiałość, brak reakcji na bodźce, opóźniony rozwój ruchowy, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem lub nadpobudliwość. Typowe choroby wieku dziecięcego to m.in.: ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, szkarlatyna lub tzw. trzydniówka. Chociaż maluchy są szczepione na część z tych chorób, i tak mogą na nie zachorować, ale objawy są dzięki temu łagodniejsze. Wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka może wyjaśnić prywatny pediatra w Poznaniu – z doświadczonym lekarzem można skontaktować się przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/pediatria. Zdrowie maluchów często budzi niepokój, dlatego warto powierzyć je kompetentnemu specjaliście.

Znaczenie odpowiedniego podejścia do małego pacjenta

Wiedza merytoryczna i doświadczenie są niezwykle ważne, gdy pacjentem jest dziecko, ale ogromne znaczenie ma również przyjazna atmosfera. Maluch w gabinecie lekarskim denerwuje się bardziej niż osoba dorosła, dlatego podejście lekarza ma kluczowe znaczenie, aby badanie przebiegło bezproblemowo i bezstresowo.