Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Kambodża — idealne miejsce na spędzenie ciekawych wakacji

Kambodża jest niewielkim państwem znajdującym się na Półwyspie Indochińskim. Posiada populację liczącą ponad 15 mln osób i około 97% z nich jest wyznania buddyjskiego. O ile dochód na osobę pozostaje jednym z najmniejszych na świecie, Kambodża jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji. Jest to w dużej mierze zasługa przemysłu turystycznego. Każdego roku coraz więcej turystów decyduje się przyjechać do tego kraju. Przyczyna tego zjawiska jest prosta — Kambodża jest spadkobiercą najstarszej cywilizacji Półwyspy Indochińskiego. Chodzi mianowicie o Imperium Khmerów. U szczytu swojej potęgi obejmowało tereny nie tylko Kambodży, ale także Laosu, Wietnamu oraz Tajlandii. Dzisiaj po tym imperium pozostały liczne niesamowite zabytki jak na przykład Angkor Wat. Wszystko to sprawia, że turyści decydujący się odwiedzić ten kraj, z pewnością tego nie pożałują.

Phnom Penh — tętniąca życiem stolica Kambodży

W przeszłości często była określana mianem „Perły Azji”, gdy stanowiła część Indochin Francuskich. Obecnie to miasto zamieszkuje prawie 14% populacji całego kraju. Podczas naszej wizyty w mieście powinniśmy znaleźć czas na wizytę w Muzeum Narodowym. Będziemy w nim mogli podziwiać kolekcję sztuki Khmerskiej oraz artefakty pochodzące z kompleksu świątynnego Angkor. Oprócz tego znajdziemy tam liczne posągi bogów i bóstw, które na przestrzeni wieków było czczone w tym regionie. Stare rzeźby są wykonane między innymi z brązu, drewna, kamienia oraz złota. Nie tylko eksponaty wewnątrz muzeum zasługują na naszą uwagę. Również sam budynek stanowi piękny widok, gdyż stanowi przykład architektury khmerskiej. Jeżeli spodobał nam się wygląd tego muzeum, z pewnością musimy udać się do Pałacu Królewskiego oraz Srebrnej Pagody. Oba obiekty są prawdziwymi perłami khmerskiej architektury. Pałac wybudowano za czasów francuskiej okupacji. Warto w nim zobaczyć między innymi Pawilon Napoleona III, Skarbiec Królewski oraz Królewską Salę Bankietową. Z kolei wewnątrz pagody należy przede wszystkim pójść obejrzeć posąg Szmaragdowego Buddy zasiadającego na tronie.

Sihanoukville — malowniczy kurort nadmorski

Kambodża ma wiele miast wartych odwiedzenia. Wszystko zależy od tego, jak chcemy spędzić nasze wakacje. Z pewnością miasto Sihanoukville zasługuje na naszą uwagę. Jest to najpopularniejszy nadmorski kurort w całej Kambodży. Największymi atrakcjami w tej okolicy są przepiękne plaże. Delikatny piasek w połączeniu z ciepłą wodą morską zachęca turystów do kąpieli. Chociaż do wyboru mamy wiele różnych plaż, szczególnie dużą popularnością cieszy się plaża Otres. Znajduje się w odległości 8 km od kurortu. Dostaniemy się tam za pomocą tradycyjnego pojazdu zwanego tuk-tukiem. Jest to zmotoryzowana wersja rikszy, która jest powszechnie używana w państwach tego regionu. W zależności od wybranej przez nas wycieczki, mamy możliwość wzięcia udział w licznych fakultatywnych atrakcjach. Dokładniejsze informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie internetowej naszego biura podróży. Oczywiście wypoczynek na plaży to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania Sihanoukville. U podnóża góry możemy odnaleźć aktywny klasztor buddyjski — Wat Krom. Jest ona poświęcona bogini Ya-Mao, patronce żeglarzy i podróżników. W tym miejscu możemy podziwiać liczne posągi i świątynie oraz ujrzeć na własne oczy mnichów w szafranowych szatach.

Największa atrakcja Kambodży — kompleks świątynny Angkor

Wiele osób decyduje się pojechać do Kambodży właśnie dlatego, że chcą odwiedzić to niezwykłe miejsce. Jest to największy kompleks sakralny świata, który przez ponad 500 lat był stolica imperium Khmerów. Podczas wizyty powinniśmy udać się między innymi do Angkor Thom oraz Angkor Wat. W tym pierwszym miejscu należy zwiedzić świątynie Bayon. W przeszłości stanowiła łącznik pomiędzy niebem a ziemią i znajduje się w samym centrum miasta Angkor Thom. Całkiem niedaleko znajduje się również świątynia Ta Prohm, która pozostała w dużej mierze nienaruszona od momentu jej odkrycia. Oczywiście żadna wycieczka do Kambodży nie będzie pełna bez odwiedzenia Angkor Wat — najpiękniejszego obiektu w całym kompleksie świątynnym.

Przed przyjazdem do Kambodży należy się do tego dokładnie przygotować. Jeśli wybierzemy się w podróż z biurem podróży, większość kwestii będzie zorganizowana za nas, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Z jednej strony należy zadbać o posiadanie ważnego paszportu. W zależności o wybranej wycieczki, możliwe, że będziemy podróżować po kilku krajach regionu. Konieczne będą wizy oraz po jednym zdjęciu na każdy odwiedzany kraj. Trzeba także posiadać wystarczająco dużo wolnych stron paszporcie. Oprócz kwestii formalnych należy zadbać o swoje zdrowie. W tym celu szczególnie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna. W zależności od tego, kiedy wybierzemy się na wycieczkę, możliwy będzie udział w wieczorze sylwestrowym z uroczystą kolacją w Siem Reap. Oprócz jedzenia będziemy mogli obejrzeć pokaz tradycyjnych tańców khmerskich. W trakcie wycieczki z biurem Logos Tour można wziąć w udział w licznych fakultatywnych atrakcjach. Wszystko to sprawia, że wycieczka do Kambodży będzie niesamowitym doświadczeniem, którego szybko nie zapomnimy.