Na Stadionie Miejskim im. Mariana Zaporowskiego w Swarzędzu rozegrany został I Bieg Sztafetowy im. Romana Firlika. Patron imprezy, znany bardziej pod pseudonimem „Siła”, uprawiał m.in. boks w poznańskim klubie Warta, a później zapasy w Unii Swarzędz. Od 1959 roku ścigał się też na rowerach, ale największe sukcesy odniósł uprawiając biegi długodystansowe. Niewiele osób może pochwalić się ukończeniem słynnego kaliskiego biegu na dystansie 100 kilometrów, a Roman Firlik dokonał tego ośmiokrotnie.

Bieg jego pamięci został zorganizowany przez Koło Przyjaciół i Sympatyków Klubu Sportowego Unia Swarzędz „Unia 100”. Wzięły w nim udział sztafety ze szkół podstawowych z gminy Swarzędz. W skład każdej z nich wchodziło po pięć dziewczynek i chłopców, mama i tata dziecka, które uczęszcza do danej szkoły, nauczyciel wychowania fizycznego oraz „przyjaciel szkoły”. Łącznie w każdej drużynie startowało 14 osób, które miały do pokonania dystans 15 kilometrów. Najszybciej ten dystans pokonała Szkoła Podstawowa z Paczkowa, uzyskując czas 58 min i 59,67 sekund. Na drugiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa z Wierzonki, a trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 4 ze Swarzędza.

Autor: Eugeniusz Dobiński