10 czerwca 2019 roku na prośbę Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu funkcjonariusz systemu zmianowego JRG-1 przeprowadził prelekcje dla seniorów z Klubu Seniora 82 znajdującego się przy ulicy Krakowskiej w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”.

Podczas spotkania omówiono miejsca w domu oraz zachowania będące najczęstszą przyczyną powstania pożaru. Wyjaśniono co to jest tlenek węgla, dlaczego nazywamy go cichym zabójcą, jakie są objawy zatrucia, miejsca powstawania, jak ratować zaczadzonego oraz co zrobić, aby być bezpiecznym. Pod dyskusję poddano również zalety stosowania oraz zasadę działania autonomicznych czujek tlenku węgla oraz dymu. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zachęcano seniorów, aby wyposażyli swoje mieszkania w zabezpieczenia przeciwpożarowe, tj. czujki tlenku węgla oraz czujki dymu. Warto wspomnieć, że urządzenia służące do wykrywania i sygnalizacji pożaru są od lat z powodzeniem stosowane na całym świecie, ratując ludzkie życie. Koszt takiego urządzenia jest relatywnie niski w porównaniu do strat jakie mogą zaistnieć w wyniku pożaru. Jest to więc mała inwestycja w duże bezpieczeństwo. Im szybciej dym czy czad zostanie wykryty, tym większa szansa na uratowanie życia i dobytku. Należy pamiętać, że czujki nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie alarmują lokatorów mieszkania o wykrytym dymie lub tlenku węgla, umożliwiając natychmiastowe opuszczenie strefy zagrożonej. Jest to bardzo ważne szczególnie w porze nocnej kiedy wszyscy śpią. Podejmując decyzję o zakupie elementu ochrony przeciwpożarowej należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby urządzenia posiadały odpowiednie certyfikaty, potwierdzające spełnienie wymagań norm europejskich przeznaczonych dla tych urządzeń.

Zaciekawienie wśród seniorów wzbudziła omawiana podczas spotkania grupa pożarów F (oleje i tłuszcze w urządzeniach kuchennych). Przestrzegano, aby nigdy nie dolewać wody do rozgrzanego lub palącego się oleju oraz przedstawiono skutki takiego zachowania. Nieostrożność osób przygotowujących posiłki, pozostawienie oleju na kuchence gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej bez nadzoru, błędne oszacowanie czasu nagrzewania, długotrwałe używanie tego samego oleju, wady urządzeń kuchennych to główne przyczyny powstawania pożarów grupy F. Pożary mają miejsce zazwyczaj w małych pomieszczeniach kuchennych niewyposażonych w podręczny sprzęt gaśniczy odpowiedni do zaistniałego zagrożenia. Analiza przypadków rzeczywistych które miały miejsce w Polsce i na świecie pokazuje potrzebę ciągłego edukowania społeczeństwa oraz uświadamiania jakie skutki niesie za sobą użycie niewłaściwego środka gaśniczego do pożarów tłuszczów i olejów jadalnych.

Opracował: mł. kpt. Przybyłowicz Przemysław

Galeria: