W dniach 3-5 czerwca 2019 r. strażacy JRG nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne akwenów znajdujących się w obszarze chronionym. W sposób szczegółowy zapoznano się z tzw. szachtami. Szachty (inaczej nazywane glinianki) to zbiorcza nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami - Rudniczem i Świerczewie.
Wszystkie cegielnie powstały w czasie wielkiego boomu budowlanego, jaki miał miejsce w Poznaniu na przełomie XIX i XX w.. Na terenie szacht produkowano materiały budowlane na potrzeby miasta do lat 90. XX w., kiedy to zlikwidowano ostatnie z zakładów i rozpoczęto proces przystosowywania terenu do celów rekreacyjnych i turystycznych.
Pozostałością po tym okresie są liczne stawy - dawne glinianki, które stanowią o lokalnym klimacie kulturowym. Najważniejsze z nich to, od zachodu: Stara Baba, Staw Baczkowski, Staw Kachlarski, Karpętaj i Głęboki Dół. Stawy te ciągną się dalej na wschód, już na terenie Górczyna i Świerczewa – np. Staw Nowakowskiego, Staw Rozlany, Staw Edy czy Staw Glabisa. Te akweny znajdują się już na terenie sektora operacyjnego Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Podczas rozpoznania sprawdzono możliwość dojazdu do akwenów, pobrania wody przy użyciu autopomp oraz pomp przenośnych oraz w formie ćwiczeń praktycznych doskonalono umiejętności budowania punktu czerpania wody.
Kierowcy operatorzy sprzętu ćwiczyli zasysanie wody przy użyciu 4 węży ssawnych zakończonych smokiem pływającym, a także podawanie wody na przenośne działko wodno – pianowe oraz prądownicę ustawioną na maksymalną wydajność (400 l/min). Następnie wykorzystano do poboru wody motopompę pływającą Niagara i przećwiczono system przetłaczania.

Sporządził: bryg. Jarosław Kuśmirek, sekc. Tomasz Żybura

Galeria: