Uwaga! Burze (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

W Poznaniu oddano hołd bohaterom Czerwca ‘‘56. Kwiaty złożono od świtu

W Poznaniu oddano hołd bohaterom Czerwca ''56. Kwiaty złożono od świtu

FOT. UM Poznań

Jeszcze przed porannym ruchem ulicznym w kilku punktach Poznania pojawiły się pierwsze wiązanki. Obchody 70. rocznicy Czerwca ‘56 zaczęły się od miejsc najbardziej związanych z protestem robotników i z jego ofiarami. Przy bramie dawnego „Cegielskiego” przedstawiciele miasta przypomnieli, skąd 28 czerwca 1956 roku wyszli ludzie domagający się wolności, chleba i godności. Tego dnia pamięć nie została zamknięta w jednym miejscu – rozłożono ją na cały dzień, od świtu do wieczora.

  • Poranny szlak pamięci prowadził przez bramę „Cegielskiego” i uczelnie
  • Popołudnie przeniesie uroczystości do kościoła dominikanów i Auli UAM
  • Czerwiec 1956 nadal przypomina o cenie robotniczego protestu

Poranny szlak pamięci prowadził przez bramę „Cegielskiego” i uczelnie

O godz. 6 rano kwiaty przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych – H. Cegielskiego złożyli Magdalena Pietrusik-Adamska, zastępczyni prezydenta Poznania, oraz Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. To właśnie stąd ruszył 28 czerwca 1956 roku robotniczy protest, który szybko urósł do wielotysięcznej manifestacji.

W ciągu dnia wiązanki pojawiły się także w kolejnych miejscach związanych z Poznańskim Czerwcem:

  1. pod tablicami Poległych Studentów na Politechnice Poznańskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie,
  2. przed Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego przy ul. Roboczej,
  3. przy skwerze Trzech Tramwajarek,
  4. pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim 28–30 czerwca 1956 r. przy ul. Kochanowskiego,
  5. przy tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji,
  6. po południu – pod główną bramą „Cegielskiego”.

Ten rozpisany na wiele punktów program pokazuje, jak szeroko w mieście rozciąga się pamięć o tamtych wydarzeniach – od zakładów pracy po miejsca upamiętniające studentów i ofiary pacyfikacji.

Popołudnie przeniesie uroczystości do kościoła dominikanów i Auli UAM

Najważniejsza część obchodów ma się odbyć po południu. O godz. 16 w kościele oo. dominikanów zaplanowano uroczystą mszę św. w intencji Ofiar Czerwca ‘56, a 90 minut później – główne uroczystości w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Organizatorzy wskazują też praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą stać w upale przy miejscu ceremonii – wydarzenia będą transmitowane na żywo w TVP3 Poznań. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy w programie pojawiają się dwa mocne punkty jednego dnia, a zainteresowanie pamięcią o Czerwcu ‘56 wciąż pozostaje duże.

Czerwiec 1956 nadal przypomina o cenie robotniczego protestu

Poznaniacy byli pierwszymi w PRL, którzy otwarcie wystąpili przeciw komunistycznej władzy. Uliczny protest szybko zamienił się w wielotysięczny marsz, a do jego stłumienia władza użyła wojska. IPN ustalił, że w wyniku czerwcowych wydarzeń z 1956 roku zginęło 58 osób.

Wśród ofiar było 13 osób, które nie ukończyły 18 lat. Najmłodszym zabitym był 13-letni Romek Strzałkowski, dziś jeden z najmocniejszych symboli tamtego buntu. Rannych zostało około 500–600 osób, co dobrze pokazuje skalę tragedii i tłumaczy, dlaczego kolejne rocznice w Poznaniu mają tak poważny, a zarazem bardzo osobisty charakter.

na podstawie: Urząd Miasta Poznania.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.