Seniorzy nie siedzą w domu. Luboński uniwersytet świętuje 15 lat

W Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu zebrała się grupa, która od lat udowadnia, że po zakończeniu pracy zawodowej można wejść w nowy, bardzo aktywny etap życia. Jubileusz Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku był zarazem świętem i przypomnieniem, że nauka, ruch oraz spotkania z ludźmi nie mają wieku emerytalnego. W centrum uroczystości znalazły się nie tylko wspomnienia, ale też liczby, które robią wrażenie – od skromnego początku po 280 słuchaczy. Tego dnia najmocniej wybrzmiało jedno przesłanie: seniorzy chcą być razem.
- Od czterdziestu osób do dużej grupy słuchaczy
- Nauka, teatr i wyjazdy tworzą pełny plan zajęć
- Uznanie dla najaktywniejszych i ciepłe słowa samorządu
Od czterdziestu osób do dużej grupy słuchaczy
Pierwsze lata działalności Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku były skromne. Dziś skala jest już zupełnie inna – placówka przyciąga 280 studentów, a jak podkreślała Maria Nowakowska, właśnie taki wzrost najlepiej pokazuje, że pomysł trafił w potrzeby starszych mieszkańców.
– Naszym podstawowym celem, kiedy powoływaliśmy Uniwersytet, była integracja seniorów w mieście. I to nam się z pewnością udało, bo kiedy zaczynaliśmy było nas 40. Teraz mamy 280 studentów i te liczby mówią chyba same za siebie.
Hasło, które towarzyszy uniwersytetowi od początku, brzmi krótko i bez ozdobników: „Senior nie musi siedzieć w domu”. W tej frazie mieści się cały sens przedsięwzięcia – nie tylko wykłady, lecz także wyjścia, rozmowy i codzienna obecność wśród innych ludzi. To właśnie ta regularność sprawia, że inicjatywa nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale stałym rytmem życia wielu uczestników.
Nauka, teatr i wyjazdy tworzą pełny plan zajęć
Program uniwersytetu od dawna nie ogranicza się do zajęć edukacyjnych. Maria Nowakowska wyliczała, że w ofercie są:
- nauka,
- sport,
- teatr,
- opera,
- kino,
- wycieczki.
To właśnie wyjazdy cieszą się największym zainteresowaniem. Uczestnicy, jak wynika z relacji organizatorów, zwiedzili już znaczną część kraju, a współpraca z Uniwersytetem Adama Mickiewicza otwiera im dostęp do kolejnych wykładów i spotkań. Dzięki temu Uniwersytet Luboński Trzeciego Wieku działa jak dobrze ułożony plan dnia: jest miejsce na wiedzę, na kulturę i na zwykłą radość z bycia w drodze.
Uznanie dla najaktywniejszych i ciepłe słowa samorządu
Jubileusz stał się też okazją do wyróżnienia najbardziej wytrwałych słuchaczy. Jan Grabkowski, starosta poznański, mówił o nich z wyraźnym uznaniem i podkreślał, że to właśnie takie osoby warto pokazywać jako przykład.
– Takie osoby trzeba wspierać i pokazywać jako przykład. Oni cały czas chcą być aktywni, energiczni i chcą chłonąć wiedzę.
Starosta zwracał uwagę na energię, która wyraźnie towarzyszy podobnym spotkaniom. Z kolei Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia, mówiła o grupie ludzi, którzy dobrze czują się we własnym gronie, a to właśnie daje uniwersytetowi siłę do dalszego rozwoju.
– Na Uniwersytecie zebrała się radosna i dobra dla siebie grupa ludzi. I to właśnie dlatego ona cały czas rośnie.
Jubileusz nie był więc wyłącznie rocznicą. Stał się obrazem inicjatywy, która z małej grupy urosła do miejsca ważnego dla wielu osób – takiego, gdzie wiek nie zamyka drzwi, tylko otwiera kolejne zajęcia, wyjazdy i rozmowy.
na podstawie: Powiat Poznański.
Ostatnie Artykuły

Przebudowa Admiralskiej zamyka fragment ulicy. Kierowcy pojadą objazdem

Dąbrowskiego i Szamarzewskiego czeka ruchomy tydzień. Kierowcy muszą przeparkować auta

Wola zamknie kilka ulic. Przez imprezę rocznicową ruszą objazdy

Trzy dzielnice i jedno lato bez nudy. Plenerowe atrakcje wracają do Poznania

Clayknot zagra nad Rusałką. W Poznaniu szykuje się szczery koncert

Piłkarski meldunek i weekendowe tropy z powiatu poznańskiego

Nad Wartą kultura rozlewa się szerzej niż ścieżka rowerowa

Dzień Otwartych Skrzynek wraca z dodatkowymi kursami autobusu

Misy i gongi na piątkowy wieczór. W Poznaniu szykuje się godzina ciszy

Dwa różne brzmienia nad Rusałką. Mlecze i Clayknot zagrają za darmo

Sekundy od tragedii w Poznaniu - policjant uratował 3-dniowe dziecko

Sygnalizacja zgasła na dwóch ważnych punktach Poznania. Kierowcy muszą uważać

Poznańska Scena Letnia rozgrzeje Aulę Nova barwami i rytmami

Naprawy i równiarka na poznańskich ulicach. Kierowcy muszą zwolnić
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu - kontakt, godziny, oddziały
- Parafia św. Michała Archanioła w Poznaniu - kontakt, historia, kancelaria
- Parafia św. Jakuba Większego Apostoła w Poznaniu - kontakt, msze, sakramenty
- Oddział Dzienny Rehabilitacji Psychiatrycznej w Poznaniu - kontakt, rejestracja i terapia
- Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu - kontakt, rejestracja, transplantacja płuc
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Poznaniu - kontakt, godziny, zgłoszenia
