Teatr w Poznaniu dotknie tematu, o którym zwykle mówi się półgłosem

FOT. Kultura Poznań
W Republice Sztuki Tłusta Langusta szykuje się wieczór, który nie będzie tylko kolejnym punktem w kulturalnym kalendarzu. 9 maja o 18:00 przy ul. Gwarnej 11 w Poznaniu zadebiutuje spektakl o poronieniu - doświadczeniu trudnym, intymnym i wciąż zbyt często spychanym w ciszę. 🎭
- “Przegra. Utwór na kobietę, szpital i organy Hammonda” uderza tam, gdzie zwykle zapada cisza
- Organy Hammonda i czarny humor dodają temu monodramowi nerwu
- Po pokazie zostanie jeszcze rozmowa, która schodzi ze sceny w stronę realnego wsparcia
“Przegra. Utwór na kobietę, szpital i organy Hammonda” uderza tam, gdzie zwykle zapada cisza
Premiera monodramu “Przegra. Utwór na kobietę, szpital i organy Hammonda” to projekt Kingi Krzemińskiej i Sary Celler-Jezierskiej, przygotowany w ramach działalności debiutującego Kolektywu 1072. Twórczynie biorą na warsztat doświadczenie poronienia szpitalnego i patrzą na nie z perspektywy ciała, które wchodzi w kontakt z procedurami, diagnozami i językiem medycznym, często zbyt chłodnym, żeby unieść prawdziwy ciężar przeżycia.
To nie jest opowieść oparta na prostym realizmie. Spektakl ma prowadzić widza przez historię, w której bardzo mocno zderzają się dwa światy - to, co dzieje się naprawdę, i to, co w ogóle da się powiedzieć. I właśnie w tym napięciu kryje się jego siła. ✨
Organy Hammonda i czarny humor dodają temu monodramowi nerwu
Jednym z najmocniejszych elementów przedstawienia mają być organy Hammonda, grane na żywo przez Adama Bence’a Vasa. Muzyk, kompozytor i lider Vas/Bukowski/Szmańda Trio wnosi do spektaklu nie tylko brzmienie, ale też charakter. Hammondy potrafią być masywne, szorstkie i bardzo cielesne, a przy tym zaskakująco intymne. W takim temacie to nie ozdobnik, tylko pełnoprawny partner sceniczny 🎹
Ważny jest też sposób opowiadania. Twórczynie sięgają po język stand-upu, ale nie po to, by rozbroić temat tanim żartem. Czarny humor działa tu raczej jak narzędzie przetrwania, sposób na odzyskanie głosu w sytuacji, która łatwo sprowadza kobietę do słowa “procedura”. Dzięki temu spektakl ma szansę uniknąć patosu, a jednocześnie nie uciec od bólu.
Po pokazie zostanie jeszcze rozmowa, która schodzi ze sceny w stronę realnego wsparcia
Poznańska Republika Sztuki Tłusta Langusta od dawna lubi projekty, które nie kończą się na samej formie. To miejsce chętnie otwiera scenę na tematy związane z wykluczeniem, zdrowiem psychicznym, cielesnością i relacjami. W takim kontekście “Przegra” wpisuje się w repertuar bardzo naturalnie, bo nie tylko opowiada historię, ale też próbuje uruchomić rozmowę tam, gdzie zwykle zostaje tylko kłopotliwa cisza.
Po spektaklu zaplanowano spotkanie z ekspertkami Fundacji FEDERA. To właśnie wtedy pojawi się przestrzeń na rozmowę o prawach przysługujących kobietom po doświadczeniu poronienia oraz o dostępnych formach wsparcia psychologicznego. Dla wielu osób taki etap może być równie ważny jak sam spektakl, bo pozwala wyjść z wydarzenia z czymś więcej niż tylko wrażeniem artystycznym.
“Przegra. Utwór na kobietę, szpital i organy Hammonda” zapowiada się więc jako mocny monodram, który bierze na siebie temat trudny, niewygodny i długo przemilczany. Bilety są dostępne, a jeśli szukacie w maju wydarzenia, które łączy teatr z ważną społeczną rozmową, ten wieczór może mocno zostać w głowie. 🎭
na podstawie: Kultura Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Kultura Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Ciche wołanie ze sceny. Historia Evana Hansena zostaje na długo

W Poznaniu ruszają darmowe warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów

Teatr w Poznaniu dotknie tematu, o którym zwykle mówi się półgłosem

Kometa szuka zaginionej planety. Kosmiczna opowieść dla dzieci w Poznaniu

NMS Architekci otwierają pracownię. Poznań zobaczy architekturę od środka

Poznań zamieni się w mapę mikro wystaw. Sztuka wyjdzie w miasto

Na Mickiewicza i Dąbrowskiego zniknie kostka. Pojawi się więcej zieleni

Drony i wozy chemiczne w jednym pokazie bezpieczeństwa

Seniorzy wchodzą do działania. Rusza nowa edycja akademii w Poznaniu

Biblioterapia w Poznaniu wraca do gry - darmowe szkolenia dla bibliotekarzy

Na Grunwaldzie otwiera się nowa pływalnia. Latem pojawi się saunarium

Wings for Life wraca do Poznania. Tysiące ruszą bez klasycznej mety

Azja Wschodnia na półkach bibliotek - webinar podpowie, jak to ograć

