Stare akcesoria muzyczne wracają w nowej roli. Wystawa pokazuje ich drugie życie

FOT. UM Poznań
Na pierwszy plan wychodzą przedmioty zwykle niewidoczne dla publiczności. Stroiki, struny i pałki perkusyjne trafiają tu poza swój pierwotny obieg, ale nie milkną – zmieniają się w obrazy zbudowane z rytmu, pamięci i detalu. Wystawa Marii Strzelczyk pokazuje, jak z drobiazgów można ułożyć opowieść o codzienności muzyka i o kruchości tego, co tworzy kulturę. Wstęp jest wolny, więc to propozycja dostępna bez barier.
- Muzyczne ślady zamienione w kolaże
- Uważność na to, co małe i nietrwałe
Muzyczne ślady zamienione w kolaże
Cykl Marii Strzelczyk, tworzącej także jako Mari Drafi, powstał w technice upcyklingu. Artystka sięgnęła po elementy, które zwykle kończą żywot razem z instrumentem albo po prostu wypadają z obiegu: stroiki, struny, pałki perkusyjne. W nowych układach nie są już wyłącznie zużytym sprzętem. Stają się budulcem kolaży, w których ważny jest nie tylko efekt wizualny, ale też pamięć o dźwięku, ruchu i pracy rąk.
To właśnie ten zwrot od użytkowości do znaczenia nadaje wystawie wyraźny charakter. Z pozoru małe przedmioty urastają do roli znaków – mówią o kulisach muzykowania, o powtarzalnym wysiłku i o tym, co w sztuce najłatwiej przeoczyć, bo dzieje się między jednym brzmieniem a drugim.
Uważność na to, co małe i nietrwałe
Ekspozycja nie próbuje olśnić rozmachem. Raczej zatrzymuje spojrzenie na tym, co niepozorne, a właśnie przez to cenne. Z takich fragmentów składa się codzienność muzyka, ale też szersza opowieść o kulturze, która opiera się na detalach, na drobnych gestach i na rzeczach szybko poddających się czasowi.
Prace Strzelczyk zachęcają do innego tempa patrzenia. Bez pośpiechu, bez hałasu, z wyczuciem dla materii, która kiedyś służyła dźwiękowi, a teraz opowiada o nim w ciszy. Wystawa jest otwarta dla publiczności bez opłat, co czyni ją łatwo dostępną propozycją dla tych, którzy chcą zobaczyć sztukę zbudowaną z resztek, ale niosącą pełne, precyzyjnie skomponowane znaczenie.
na podstawie: UM Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Śmieci w Magicznym Lesie. Rodzinny spektakl pokaże, co z nimi zrobić

Stare akcesoria muzyczne wracają w nowej roli. Wystawa pokazuje ich drugie życie

Dwie sesje RPG z dreszczykiem. W Poznaniu czeka weekend dla początkujących

Kościół w Buku skrywa obraz i epitafium. Album otwiera tę historię

Pamięć, ruch i rozmowa – rusza bezpłatny program dla seniorów

Obcy mieszka w nas - praca z Poznania, która przewraca spojrzenie na człowieka

Młodzi dyrygenci walczą w Auli Nova. Publiczność wejdzie za darmo

Piknik Geografa w Poznaniu – będzie koncert i światowe przyprawy

Na kilku poznańskich ulicach ruszają naprawy. Trzeba zwolnić

Za Bramką znów w remoncie – rusza kolejny odcinek prac

Golęcin wraca do żużla. Tor i oświetlenie są już gotowe

Nowy numer Prasowej17 przynosi powiatowe historie z wielu scen

Ptaki, elektronika i wielkie nazwiska - Poznańska Wiosna Muzyczna rusza w teren

