Kilińskiego przejdzie dużą zmianę, a ulica odzyska kamienny charakter

FOT. ZDM Poznań
Na ul. Kilińskiego najpierw pracowały ekipy od gazu, a teraz na dobre wchodzą drogowcy. W poznańskiej ulicy widać już, że to nie będzie zwykłe łatowanie nawierzchni, tylko większa przebudowa z wyraźnym pomysłem na przestrzeń. Od piątku kierowcy muszą liczyć się z zamknięciem odcinka, a piesi przejdą po drugiej stronie jezdni. W efekcie Kilińskiego ma zmienić się z ulicy rozkopanej w miejsce bardziej uporządkowane, spokojniejsze i wyraźnie bardziej zielone.
- Gazociąg ustąpił miejsca drogowcom
- Zamknięta ulica, zakaz parkowania i nowy układ przestrzeni
Gazociąg ustąpił miejsca drogowcom
Na Kilińskiego pierwszy etap prac wykonał operator sieci gazowej. Wymieniono północną nitkę gazociągu niskiego ciśnienia i zrobiono przyłącza do budynków, a teraz front robót przejmuje wykonawca działający na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Roboty ruszą od północnej strony ulicy. Najpierw rozebrana zostanie stara nawierzchnia chodników, a ruch pieszy zostanie przeniesiony na południową stronę jezdni. To ważna zmiana dla osób chodzących tędy codziennie, bo przez najbliższe tygodnie trzeba będzie liczyć się z innym układem przejścia przez ulicę i większą obecnością sprzętu budowlanego.
Zamknięta ulica, zakaz parkowania i nowy układ przestrzeni
Od 27 marca ulica Kilińskiego zostanie zamknięta dla ruchu. Obowiązywać będzie również zakaz parkowania po obu stronach jezdni, choć dojazd do posesji ma zostać utrzymany. ZDM apeluje o przeparkowanie samochodów, bo oznakowanie jest już ustawione, a auta pozostawione mimo zakazu będą odholowywane na koszt właścicieli.
Zakładany koniec robót budowlanych to pierwsza połowa czerwca, a zielone nasadzenia zaplanowano dopiero na jesień. Cała modernizacja ma kosztować prawie 1,7 mln zł. Po zakończeniu prac Kilińskiego ma dostać bardziej spójny wygląd: chodniki z płyt betonowych, miejsca parkingowe z historycznej kostki kamiennej i odbrukowaną przestrzeń w centralnej części ulicy.
W planie są także:
- 8 drzew,
- ponad 570 krzewów róż i bylin,
- 3500 roślin cebulowych.
To właśnie ten zielony fragment ma stać się najmocniejszym akcentem przebudowy. Ulica ma zachować historyczny charakter, ale już w uporządkowanej, czytelniejszej formie – bez przypadkowych nawierzchni i z większą ilością miejsca dla zieleni.
na podstawie: ZDM Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (ZDM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Czujka dymu i plecak bezpieczeństwa. W Poznaniu rusza szkolenie dla mieszkańców

Event to nie tylko scena. Starosta pokazał studentom, jak działa powiat

Krzewy owocowe za odpady. W Poznaniu rusza zielony gest

Oscary, cisza i bunt - Marlee Matlin wraca na ekran w Poznaniu

Egipt sprzed stu lat wraca do Poznania na Noc Muzeów

Pełnowymiarowe boiska dla kilku gmin. Miliony już są przyznane

Leon Janikowski wygrał Wyścig Pokoju i wszedł do historii juniorów

W Konarzewie zabrakło miejsc. Sławomir Gortych przyciągnął tłum czytelników

Seniorzy wracają na sportowe tory. Spartakiada rusza w Poznaniu

Dzieci i rodzice staną na starcie. Pływacki Challenge wraca do Poznania

Kaliber 44 wraca do Poznania z pożegnaniem, którego nie da się zignorować

Festiwal Fabuły rozkręca Poznań - od nocnych czytań po wojenne rozmowy

Mandat nie pomógł - 36-latka po kradzieżach została wydalona z Polski

