Przedpole stadionu w nowym planie – więcej zieleni, mieszkania i ciągi piesze

2 min czytania
Przedpole stadionu w nowym planie – więcej zieleni, mieszkania i ciągi piesze

FOT. Urząd Miasta w Poznaniu

W samym sercu Poznania projektanci rysują nowy porządek przestrzenny – tereny wokół stadionu mają stać się zarówno reprezentacyjną przestrzenią publiczną, jak i częścią rozbudowanej strefy mieszkalno‑usługowej. W planie szczególnie podkreślono ochronę zieleni oraz zabytkowego Fortu VIII “Grolman”. Zmiany mają uporządkować sposób użytkowania tych kwartałów i lepiej powiązać je z resztą miasta.

  • Poznań porządkuje kwartały przy Bułgarskiej i Ptasiej
  • Przedpole stadionu miejskiego zmieni się w reprezentacyjny plac z zielenią

Poznań porządkuje kwartały przy Bułgarskiej i Ptasiej

Projekt obejmuje obszar ograniczony ulicami:

  • Bułgarską
  • Ptasją
  • Świerzawską
  • Grunwaldzką
  • Rumuńską
  • Węgorka

Dokument jest kontynuacją regulacji rozpoczętych w części A uchwalonej w 2022 roku i ma na celu zapobieganie chaotycznym przekształceniom terenu. W planie wyraźnie zapisano ochronę istniejących wartości przyrodniczych oraz zabytków – w tym Fortu VIII “Grolman” i zieleni przyfortecznej – tak, aby nowe inwestycje harmonizowały z krajobrazem i historią miejsca. Projekt stawia na spójną strukturę funkcji – mieszkalnictwo, usługi i rekreacja mają ze sobą współgrać, a nie konkurować o przestrzeń.

Przedpole stadionu miejskiego zmieni się w reprezentacyjny plac z zielenią

Jednym z istotnych elementów projektu jest przekształcenie przestrzeni przed stadionem miejskim. Plan przewiduje:

  • odbrukowanie i utworzenie placu miejskiego z dużym udziałem zieleni,
  • ogólnodostępne ciągi piesze mające poprawić dostępność i funkcjonalność obszaru,
  • możliwość wykorzystywania placu jako miejsc parkingowych podczas większych wydarzeń na stadionie,
  • powstanie nowego kompleksu sportowo‑rekreacyjnego w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, który ma integrować przestrzeń publiczną.

W kwartale ograniczonym ulicami Ptasią, Bułgarską i Świerzawską plan dopuszcza też nową zabudowę mieszkalno‑usługową z uwzględnieniem funkcji kulturalnej i dydaktycznej. Parametry zabudowy mają odwoływać się do istniejącego układu – zaproponowano wycofania elewacji oraz strefowanie wysokościowe z fragmentami niższej i wyższej zabudowy, przy czym najwyższa dominanta może osiągać 16 kondygnacji. Dokument przewiduje także możliwość realizacji kondygnacji podziemnych, co ma ułatwić zwiększenie liczby miejsc parkingowych. W planie uwzględniono też wykształcenie nowego publicznego ciągu pieszego łączącego ulicę Bułgarską z ulicą Ptasją.

Mieszkańcy i użytkownicy tych terenów mogą spodziewać się realnych zmian w codziennym użytkowaniu przestrzeni – większej dostępności pieszej, lepszej organizacji miejsc parkingowych podczas imprez oraz odświeżenia strefy rekreacyjnej. Ważne będą także aspekty praktyczne:

  • komfort i bezpieczeństwo przejść pieszych oraz przebieg nowych ciągów,
  • wpływ wyższej zabudowy na panoramę i nasłonecznienie sąsiednich ulic,
  • sposób zachowania i pielęgnacji istniejącej zieleni oraz ochrony Fortu VIII “Grolman”,
  • potrzeba skoordynowania parkingów i komunikacji w dni meczowe oraz podczas wydarzeń.

Zgodnie z projektem planu zmiany mają porządkować funkcje tego obszaru – od przestrzeni publicznej po mieszkalnictwo i rekreację – ale ich ostateczny kształt zależeć będzie od dalszych decyzji planistycznych i realizacji poszczególnych inwestycji.

na podstawie: Urząd Miasta Poznania.

Autor: krystian