Wtyczki bezpieczeństwa trafią do strażaków - sprzęt zmienia zasady akcji

FOT. KWPSP Poznań
Mobilna wtyczka 3 w 1 trafi do każdej komendy PSP w Wielkopolsce. Urządzenie natychmiast zablokuje uruchomienie samochodu elektrycznego i pozwoli monitorować temperaturę elementów, co ma ułatwić pracę ratowników przy pojazdach powypadkowych. Zakup sfinansują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Poznania, Piły, Kalisza i Konina.
W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu udział wziął zastępca komendanta wojewódzkiego st. bryg. Tomasz Wiśniewski. Obrady dotyczyły między innymi wykonania planu wydatków WORD na 2025 rok oraz zatwierdzenia zbiorczego planu na 2026 rok.
“W ramach punktu spotkania dotyczącego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Wiśniewski przedstawił informację o działaniach ratowniczych KSRG prowadzonych na drogach województwa wielkopolskiego w 2025 roku.”
jak podał st. bryg. Tomasz Wiśniewski
Wystąpienie zastępcy komendanta opisywało skalę i charakter zdarzeń komunikacyjnych, w których interweniowały jednostki PSP i Ochotnicza Straż Pożarna. Zwrócono uwagę na najczęstsze przyczyny wypadków oraz na wyzwania operacyjne przy działaniach na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Podkreślano też konieczność właściwego zabezpieczenia miejsca zdarzenia i współdziałania służb oraz stałego doskonalenia ratowników w zakresie ratownictwa technicznego.
Wielkopolscy strażacy otrzymają nowy sprzęt - mobilną wtyczkę bezpieczeństwa 3 w 1, która po podłączeniu do portu ładowania natychmiast blokuje możliwość uruchomienia pojazdu (funkcja emergency plug), umożliwia wykonanie testu izolacji oraz sprawdzenie stanu gniazda ładowania. Urządzenie monitoruje temperaturę kluczowych elementów, ma wbudowaną baterię i łączność Wi‑Fi, co pozwala używać go niezależnie od zewnętrznej infrastruktury. Sprzęt trafi do każdej komendy miejskiej i powiatowej PSP w regionie, a finansowanie pochodzi z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Poznaniu, Pile , Kaliszu i Koninie.
To może odciąć iskry od tragedii - szybkie zablokowanie zasilania i kontrola temperatury przywracają realny margines bezpieczeństwa dla ratowników.
Wprowadzenie urządzeń ma zmniejszyć ryzyko dodatkowych zagrożeń podczas akcji przy samochodach elektrycznych i poprawić bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. Zdaniem przedstawicieli PSP inwestycja ułatwi działania ratownicze i może skrócić czas niezbędny do bezpiecznego przejęcia wraku przez służby techniczne - istotne w warunkach, gdzie decyduje każdy moment i gdzie liczy się szybki czas reakcji służb.
Informacje przekazał rzecznik Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - mł. asp. Martin Halasz; zdjęcia udostępnił Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
na podstawie: KWPSP Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KWPSP Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Historia Evana Hansena na scenie Teatru Muzycznego stawia trudne pytania

Szachy z zamku w Inowłodzu zdradziły więcej, niż wyglądało na pierwszy rzut oka

Nowe światła i chodnik na Naramowicach. Skrzyżowanie ma być bezpieczniejsze po zmroku

Na ul. Poręby ruszyła wymiana nawierzchni. Objazd potrwa do lipca

Ósmoklasiści wchodzą w egzaminacyjny tydzień. Po polskim czeka matematyka i język obcy

Przystanek Jesionowa zmieni miejsce dwa razy. Zmiany obejmą cztery linie

Balonowe show odwołane. Miało być 3 tysiące balonów

Na odnowionym Golęcinie futbol wrócił. Armia Poznań zaczęła od porażki

Jesionowa z ruchem wahadłowym. Drogowcy wchodzą na zniszczoną jezdnię

Werter w operze potrafi zaskoczyć lekkością i humorem

Kostiumy, które opowiadają o Bloku Wschodnim - Poznań ogląda pamięć

Plewiska i Kórnik w jednym odcinku. Radio pokazuje puls powiatu

Na kilku ulicach ruszą naprawy jezdni. Równiarka pojedzie też pod Kiekrz

