Sezon koncertowy w Poznaniu - od Richarda Bony po Tarję Turunen

4 min czytania
Sezon koncertowy w Poznaniu - od Richarda Bony po Tarję Turunen

Poznań szykuje się na muzyczny rok pełen kontrastów - od kameralnego jazzu przez post-punk i darkwave po widowiskowe sety symfoniczne. W klubach i na dużych scenach pojawią się zarówno legendy, jak i młode projekty, a kalendarze wydarzeń szybko się zapełniają. To zaproszenie dla tych, którzy chcą zapełnić wieczory dźwiękami różnej skali i nastroju.

  • Blue Note jako punkt startowy lutowych spotkań muzycznych
  • Pod Minogą, Tama i Sala Ziemi - trasy, hołdy i projekty koncertowe
  • Letnie plany, festiwale i praktyczne wskazówki dla uczestników w Poznaniu

Blue Note jako punkt startowy lutowych spotkań muzycznych

Na sam początek lutego w klubie Blue Note zaplanowano przynajmniej dwa wydarzenia przyciągające różnych słuchaczy. W jednym z nich wystąpi Richard Bona - muzyk znany z łączenia afro-jazzowych korzeni z humorem scenicznym i bezpośrednim kontaktem z publicznością. W tym samym klubie rusza też nowy cykl pod szyldem Jazz Around Presents, którego inauguracja przypadnie na koncert zespołu Błoto - zaproszenie do regularnych wieczorów z nowymi i ciekawymi projektami jazzowymi.

W tym samym pierwszym tygodniu miesiąca poznańskie sceny ugościły też inne nazwiska:

  • 4.02 - Richard Bona - Blue Note
  • 6.02 - Clan Of Xymox - Tama
  • 8.02 - inauguracja cyklu Jazz Around Presents - Blue Note

Te wydarzenia pokazują, że lutowe terminy łączą kameralne kluby z większymi salami, dając wybór między intymnym doświadczeniem a koncertowymi setami.

Pod Minogą, Tama i Sala Ziemi - trasy, hołdy i projekty koncertowe

Klub Pod Minogą zapełnia kalendarz koncertowy do połowy roku i już od początku sezonu przyciąga zainteresowanie - m.in. wyprzedany koncert Stella Rose, córki Dave’a Gahana. W Tamie natomiast pojawią się zespoły o ugruntowanej pozycji scenicznej - pionierzy darkwave Clan Of Xymox oraz formacja Wishbone Ash, która powraca z trasą przypominającą dawne przebojowe sety.

W większych przestrzeniach miasta zaplanowano spektakularne i rozbudowane wydarzenia:

  • 7.02 - Ray Wilson - Aula UAM - program “Genesis Classic”
  • 13.02 - Wishbone Ash - Tama
  • 13.03 - Acid Drinkers - hala nr 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich
  • 17.03 - Hooverphonic - Sala Ziemi
  • 25.04 - CoOperate Orchestra & Choir - Visual concert 4 z solistami: Kasia Moś, Maria Antkowiak-Świątek, Kuba Jurzyk - Sala Ziemi

Na przestrzeni roku pojawiają się też wydarzenia ekskluzywne i jubileuszowe - m.in. koncerty celebrujące 50 lat twórczości Al Di Meola (4 i 5 marca w Blue Note) oraz trasa jubileuszowa tercetu Tre Voci (25 maja w Teatrze Wielkim) z towarzyszeniem znanych polskich głosów.

Letnie plany, festiwale i praktyczne wskazówki dla uczestników w Poznaniu

Sezon letni w Poznaniu to przede wszystkim sezon plenerowy - nad jeziorem Rusałka wraca cykl “Scena nad Rusałką”, zapowiedziano tam 33 wydarzenia dedykowane młodej polskiej scenie. Jednocześnie do miasta przyjadą międzynarodowe nazwy rozłożone po całym roku - od stadionowych produkcji (Sanah na Enea Stadionie - 29.05) po kameralne występy zagranicznych projektów jak Weatherday (11.05 - Pod Minogą) czy jednorazowe wizyty legend typu Jethro Tull (27.11 - Sala Ziemi) i Tarja Turunen (12.12 - Sala Ziemi).

Kilka praktycznych obserwacji:

  • Kalendarze klubów szybko się zapełniają i część wydarzeń wyprzedaje się wcześniej - warto śledzić strony Pod Minogą, Blue Note i Tamę oraz oficjalne komunikaty organizatorów.
  • Wybory między salą a klubem zmieniają doświadczenie koncertowe - od bliskiego kontaktu z artystą po widowiskowe aranżacje z orkiestrą.
  • Dla tych, którzy wolą plener - program nad Rusałką może być okazją do poznania młodszych wykonawców bez tłoku dużych hal.

Wybrane dalsze daty, które warto zapisać:

  • 13.05 - Public Image Ltd (PiL) - Tama
  • 16.05 - oryginalny zespół Amy Winehouse prowadzony przez Dale’a Davisa - B17
  • 17.05 - Xzibit - B17
  • 19.06 - Red Box - Tama
  • 18.10 - Sixpence None the Richer - B17
  • 18.10 - dwa koncerty Mica Millar - Blue Note
  • 22.10 - Maiden uniteD - Pod Minogą
  • 27.11 - Jethro Tull - Sala Ziemi
  • 12.12 - Tarja Turunen - Sala Ziemi

Rok w poznańskich salach zapowiada się różnorodnie - od kameralnych improwizacji po orkiestralne widowiska. Dla melomanów oznacza to szerokie pole wyboru i konieczność szybkiego reagowania na sprzedaż biletów, a dla tych, którzy planują muzyczne wieczory z wyprzedzeniem - szansa na skomponowanie repertuaru na cały rok.

na podstawie: Urząd Miasta Poznania.

Autor: krystian