Mecz Lecha przy Bułgarskiej - jak dojechać, gdzie zaparkować i co będzie zamknięte

W niedzielę Poznań przygotowuje się na spotkanie Lecha z Radomiakiem — kibice muszą się liczyć ze zmianami w ruchu i wzmocnioną komunikacją miejską. Organizatorzy i ZTM zachęcają do przyjazdu tramwajami, ale przygotowano też opcje parkowania oraz strefy dla autobusów. Planując przyjazd warto sprawdzić dostępność miejsc i możliwe utrudnienia.
- Wzmocniona komunikacja ZTM
- Opcje parkowania przy stadionie
- Zmiany w organizacji ruchu w Poznaniu
Wzmocniona komunikacja ZTM
Zarząd Transportu Miejskiego zwiększa częstotliwość i pojemność obsługi wokół stadionu. Przed i po meczu na liniach nr 145, 163, 191, 193 kursować będzie bardziej pojemny tabor, a linie 1, 6, 13, 15 otrzymają dodatkowe kursy. Bilet lub karnet na mecz uprawnia do bezpłatnego przejazdu we wszystkich strefach ZTM — nie dłużej niż 3 godziny przed rozpoczęciem i 2 godziny po zakończeniu spotkania.
Opcje parkowania przy stadionie
Dla kierowców przygotowano kilka miejsc postojowych w rozsądnej odległości od ul. Bułgarskiej. Najważniejsze lokalizacje to:
- parking przy ul. Smoluchowskiego – 100 miejsc, 1,5 km od stadionu;
- parking Business Garden, ul. Kolorowa – 100 miejsc, 1,1 km;
- parking przy budynku Pixel Poznań, ul. Grunwaldzka – 100 miejsc, 0,7 km (ok. 3 min. tramwajem);
- parking ul. Cmentarna/Grunwaldzka – 164 miejsca, 2,4 km, darmowy, niestrzeżony (ok. 7 min. tramwajem);
- Wielopoziomowy Parking Podziemny MTP, ul. Głogowska – 650 miejsc, 4,1 km (ok. 11 min. tramwajem);
- parking buforowy przy Dworcu Zachodnim – 74 miejsca, 4,1 km (ok. 12 min. tramwajem);
- parking pod Kaponierą – 240 miejsc, 4,2 km (ok. 11 min. tramwajem).
Przy Strefie Sportu (od ul. Ptasiej) są stojaki rowerowe; na Bułgarską można też dojechać taksówką. Klub udostępnia mapę parkingów na swojej stronie.
Zmiany w organizacji ruchu w Poznaniu
Czasowe zamknięcia i ograniczenia będą wprowadzane etapami od godz. 11:15, a około 1,5 godziny przed rozpoczęciem meczu zamykane zostaną wjazdy i wyjazdy w rejonie stadionu. W praktyce oznacza to m.in. blokady z:
- ul. Bułgarskiej w ul. Marszałkowską, Kasztelańską, Rumuńską, Świerzawską;
- ul. Grunwaldzkiej w ul. Marszałkowską, Drzewieckiego, Racławicką, Ściegiennego, Palacza, Konfederacką, Węgorka oraz w lewo od strony centrum w ul. Jugosłowiańską;
- ul. Jugosłowiańskiej w ul. Wawerską i Listopadową (możliwy wyjazd z Listopadowej);
- ul. Taczanowskiego w ul. Słoneczną i Świetlaną (możliwy wyjazd ze Świetlanej);
- na ul. Ptasią za wjazdem na parking;
- na ul. Wałbrzyską od strony skrzyżowania z ul. Strzegomską i Marcelińską.
W ramach akcji „Kibicuj z klasą” prawy pas zachodniej jezdni ul. Bułgarskiej (na odcinku od ul. Marcelińskiej do ul. Grunwaldzkiej) zostanie przeznaczony na parking dla autobusów; ruch po stronie wschodniej będzie odbywał się w obu kierunkach. Ruch lokalny ma być utrzymany przez śluzy z ul. Marcelińskiej w Świerzawską, z ul. Grunwaldzkiej w Cześnikowską oraz przez południowy wlot ul. Palacza, co ma umożliwić dojazd mieszkańcom do posesji.
Pod koniec meczu i podczas rozchodzenia się kibiców (do godz. 18:15) mogą być czasowo zamykane odcinki ul. Bułgarskiej, Grunwaldzkiej i Jugosłowiańskiej, a także wjazdy w ul. Grunwaldzką z kilku bocznych ulic. Obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się na ul. Ptasiej i Wałbrzyskiej. Nad porządkiem czuwać będą policja, straż miejska i Nadzór Ruchu MPK; policja może wnioskować o dodatkowe czasowe zmiany, w tym wyłączenia sygnalizacji świetlnej.
na podstawie: ZDM Poznań.
Autor: krystian

