CBZC ma nową siedzibę przy ul. Taborowej 22 - modernizacja dla pracy w cyberprzestrzeni

W jednym z zabytkowych budynków przy ul. Taborowej 22 pojawiła się nowa siedziba specjalistycznej jednostki policji. W Poznaniu prace adaptacyjne przekształciły obiekt w bezpieczną przestrzeń do walki z przestępczością w sieci. Funkcjonariusze zyskują nie tylko lepsze biura, ale też infrastrukturę przystosowaną do zadań operacyjnych i technicznych. To sygnał, że miasto inwestuje w przeciwdziałanie cyberzagrożeniom.
- Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w nowej siedzibie
- Przebudowa zabytkowego budynku i historia miejsca w Poznaniu
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w nowej siedzibie
Nowe biura przeznaczone dla Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zostały wydzielone w budynku przy ul. Taborowej 22. Modernizacja objęła m.in. wymianę i unowocześnienie instalacji elektrycznych i teletechnicznych oraz montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Prace budowlane i wykończeniowe dostosowały pomieszczenia do specyfiki pracy śledczej i analitycznej, tak by zespoły radziły sobie ze sprawami od oszustw finansowych po ataki na infrastrukturę krytyczną.
“Wojny, konflikty i przestępczość w dużej mierze odbywają się dziś w cyberprzestrzeni. Dlatego nowa siedziba Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy ul. Taborowej w Poznaniu powinna nas wszystkich bardzo cieszyć. Komfortowe warunki pracy dla funkcjonariuszy to nie luksus, ale konieczność” - mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania.
Przestrzenie zaprojektowano z myślą o współpracy międzyzespołowej i ochronie informacji. Według przedstawicieli służb, nowa organizacja miejsca pracy ma przyspieszyć reagowanie na incydenty oraz ułatwić prowadzenie skomplikowanych dochodzeń informatycznych.
Przebudowa zabytkowego budynku i historia miejsca w Poznaniu
Budynek, w którym teraz działa CBZC, leży w strefie ochrony konserwatorskiej i przed wojną był siedzibą 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Prace adaptacyjne wymagały więc uwzględnienia wymogów konserwatorskich przy zachowaniu funkcjonalności nowoczesnej placówki. To połączenie historii i współczesnych potrzeb bezpieczeństwa miejskiego.
Jeszcze przed utworzeniem centralnej jednostki, w Poznaniu funkcjonował wyspecjalizowany wydział Komendy Wojewódzkiej Policji zajmujący się cyberprzestępczością. W styczniu 2022 powstał poznański zarząd CBZC, który od tamtej pory realizuje zadania w ramach nowej struktury.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zostało powołane ustawą podpisaną 28 grudnia 2021 roku, a jednostka rozpoczęła działalność 12 lipca 2022 - tego dnia funkcjonariusze zajmujący się dotąd przestępczością w sieci zostali formalnie przeniesieni do CBZC wraz ze sprawami, które prowadzili. Komendantem Biura jest nadinsp. Adam Cieślak, a nadzorowanie prac poznańskiego oddziału sprawuje Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasz Olczyk, za pośrednictwem Naczelnika Biura.
na podstawie: UM Poznań.
Autor: krystian