Poznańskie ulice zmieniają się na zielono i stają się bardziej przyjazne mieszkańcom

Poznań zmienia swoje oblicze – ulice zyskują nowe życie dzięki zielonym inwestycjom, które odmieniają codzienność mieszkańców i tworzą przestrzenie sprzyjające spotkaniom oraz wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
- Zielone przemiany ulic Poznania zmieniają miejską codzienność
- Nowe inwestycje zielone dla poznaniaków na kolejnych ulicach
Zielone przemiany ulic Poznania zmieniają miejską codzienność
W sercu Poznania od kilku lat trwa prawdziwa rewolucja zieleni. Na ponad pięćdziesięciu ulicach w centrum miasta pojawiły się nowe drzewa, krzewy i byliny, które nie tylko upiększają przestrzeń, ale także wpływają na poprawę komfortu życia mieszkańców. Stare Miasto, Jeżyce, Wilda czy Łazarz to dzielnice, gdzie dzięki konsekwentnym działaniom Zarządu Dróg Miejskich udało się „odbetonować” znaczną powierzchnię i stworzyć przyjazne zakątki sprzyjające spacerom i sąsiedzkim rozmowom.
W ciągu ostatnich pięciu lat posadzono ponad 350 drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów i bylin. Te działania nie tylko poprawiają estetykę okolicy, ale też mają realny wpływ na mikroklimat miasta – obniżają temperaturę w upalne dni i oczyszczają powietrze. Jak podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania:
„Poznaniacy oczekują zielonego i przyjaznego miasta, w którym wygodnie i bezpiecznie się mieszka. Doceniają nasadzenia, bo wpływają one na estetykę ulic, ich mikroklimat, co przekłada się na jakość życia w stolicy Wielkopolski.”
Przestrzenie takie jak ulice Małeckiego, Stablewskiego czy Sienkiewicza stały się miejscami chętnie odwiedzanymi przez mieszkańców – zarówno tych szukających chwili relaksu, jak i przedsiębiorców rozwijających lokale gastronomiczne. W efekcie liczba ogródków kawiarnianych i stoisk wzrosła znacząco – z 360 w 2022 roku do 434 obecnie.
Nowe inwestycje zielone dla poznaniaków na kolejnych ulicach
Zarząd Dróg Miejskich nie zwalnia tempa i planuje kolejne nasadzenia na takich ulicach jak Wyspiańskiego, Chłodna czy Gajowa. Szczególną uwagę poświęca się sadzeniu drzew – to one bowiem pełnią kluczową rolę ekologiczną w mieście. Nie zabraknie również krzewów i bylin, które uzupełnią miejskie zielone enklawy.
Ważnym elementem jest także troska o już istniejącą roślinność – stare drzewa będą miały powiększone misy, co pozwoli im lepiej rosnąć i dłużej cieszyć mieszkańców swoim cieniem. Kompleksową metamorfozę przejdzie ulica Kilińskiego na Wildzie, gdzie poza nowymi nasadzeniami zostanie wyremontowana nawierzchnia jezdni oraz chodników.
Prace nad projektami zieleni trwają także dla innych części miasta – m.in. Dmowskiego, Szpitalnej czy Libelta. Realizacja tych inwestycji będzie uzależniona od przyszłych decyzji budżetowych miasta, jednak już dziś wiadomo, że Poznań konsekwentnie zmierza ku bardziej zielonemu i przyjaznemu środowisku miejskim.
Justyna Kuberka, radna Rady Miasta Poznania, podsumowuje korzyści płynące z tych zmian:
„Przede wszystkim poprawił się komfort przemieszczania i bezpieczeństwo, bo odbruki i nowe nasadzenia często połączone są z remontami nawierzchni chodników. Przestrzeń stała się przyjazna dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami.”
Dzięki tym działaniom poznaniacy mogą cieszyć się miastem bardziej dostępnym i estetycznym niż kiedykolwiek wcześniej.
Na podst. Zarząd Dróg w Poznaniu
Autor: krystian