Tragedia na obozie harcerskim w Wilczym. Strażacy wyłowili ciało chłopca

2 min czytania
Tragedia na obozie harcerskim w Wilczym. Strażacy wyłowili ciało chłopca

Tragiczne zdarzenie podczas obozu harcerskiego nad jeziorem Ośno w Wilczem wstrząsnęło całą Wielkopolską. W nocy z 23 na 24 lipca ratownicy podjęli dramatyczną akcję, która zakończyła się odnalezieniem ciała młodego harcerza. Jak doszło do tej tragedii i jakie działania podjęto na miejscu?

  • Wilcze nad jeziorem Ośno miejscem dramatycznej akcji ratunkowej
  • Harcerstwo w Wielkopolsce – liczby i bezpieczeństwo podczas letnich obozów

Wilcze nad jeziorem Ośno miejscem dramatycznej akcji ratunkowej

W godzinach nocnych, dokładnie o 01:15 w nocy z 23 na 24 lipca 2025 roku, służby ratunkowe zostały wezwane do Wilczego w powiecie wolsztyńskim. Zgłoszenie dotyczyło zaginięcia młodego harcerza podczas obozu nad jeziorem Ośno. Na miejsce natychmiast skierowano specjalistyczne jednostki, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościana oraz strażaków ze Specjalistycznej Grupy Sonarowej z Poznania. Do wsparcia działań wykorzystano także bezzałogowe statki powietrzne należące do OSP Wroniawy.

Pomimo intensywnych poszukiwań, które trwały kilka godzin, ratownicy odnaleźli ciało chłopca dopiero przed godziną 5:30. Łącznie w akcji uczestniczyło osiem zastępów straży pożarnej. Obecnie śledztwo prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratury, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Harcerstwo w Wielkopolsce – liczby i bezpieczeństwo podczas letnich obozów

Wielkopolska to region, gdzie harcerstwo cieszy się dużą popularnością, szczególnie latem. Na dzień 25 lipca 2025 roku na terenie województwa odbywa się aż 43 obozy harcerskie, w których uczestniczy 2837 młodych ludzi. Powiat wolsztyński wyróżnia się liczbą organizowanych tam wydarzeń – obecnie trwa tam 11 obozów z udziałem 717 harcerzy.

Od początku sezonu letniego, czyli od 27 czerwca, na terenie powiatu odbyło się już 17 takich przedsięwzięć, gromadząc łącznie 1126 uczestników. To pokazuje, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa i szybkiego reagowania służb ratunkowych podczas tego typu aktywności.

Dzięki zaangażowaniu strażaków i ratowników wodnych możliwe jest skuteczne wsparcie młodzieży podczas ich przygód na łonie natury. Jednak ta tragiczna noc przypomina o konieczności ciągłego doskonalenia procedur i troski o bezpieczeństwo najmłodszych.

“Na miejscu pracowało łącznie 8 zastępów straży pożarnej. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja pod nadzorem Prokuratora.” – mł. asp. Martin Halasz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Na podst. PSP Poznań

Autor: krystian