Poznańska postać: Naukowiec, dowódca i społecznik, który inspiruje!

W Poznaniu odbył się niezwykły wernisaż, który przyciągnął uwagę miłośników historii. W ramach obchodów 150. rocznicy urodzin generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, zorganizowano wystawę poświęconą jego życiu i dokonaniom. Dzięki unikalnym pamiątkom, które przekazał wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz, zwiedzający mają szansę poznać nie tylko wojskową biografię Taczaka, ale także jego osobiste zmagania i osiągnięcia.
- Wystawa, która ożywia historię Poznania
- Od Mieszkowa do Powstania historia w osobistych pamiątkach
- Poznań na drodze do nowego muzeum
Wystawa, która ożywia historię Poznania
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zorganizowało wystawę zatytułowaną Generał Stanisław Taczak naukowiec, dowódca, społecznik”. Dyrektor muzeum, Przemysław Terlecki, wyraził radość z możliwości zaprezentowania życia tego niezwykłego człowieka za pomocą wyjątkowych artefaktów. Wystawa to nie tylko eksponaty, ale także bogaty program edukacyjny, który obejmuje prelekcje i warsztaty dla dzieci. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w zajęciach zatytułowanych Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka”, które mają na celu przybliżenie młodszym pokoleniom postaci generała.
Od Mieszkowa do Powstania historia w osobistych pamiątkach
Wystawa w Poznaniu to fascynująca podróż przez życie Taczaka, która ukazuje go nie tylko jako dowódcę, ale także jako naukowca i społecznego działacza. Osobiste pamiątki przekazane przez rodzinę generała dodają wystawie intymnego charakteru, umożliwiając zwiedzającym głębsze zrozumienie jego osobowości oraz wartości, którymi się kierował. Warto zaznaczyć, że wystawa będzie dostępna do 31 marca przyszłego roku, co daje mieszkańcom Poznania wiele okazji do zapoznania się z tą wyjątkową historią.
Poznań na drodze do nowego muzeum
Obecna wystawa Generał Stanisław Taczak naukowiec, dowódca, społecznik” jest częścią szerszego projektu, który ma na celu rozwijanie wiedzy o ważnych postaciach i wydarzeniach w historii regionu. Po zakończeniu tej wystawy, planowane są kolejne, takie jak Nieznany Poznań Cyryla Ratajskiego”, które będą miały miejsce w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, budowanym w Poznaniu. Mieszkańcy z pewnością z niecierpliwością czekają na kolejne wydarzenia, które przybliżą im bogatą historię ich miasta i regionu.
Na podst. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
![]()
Ostatnie Artykuły

Japoński ogród powstaje w Starym Zoo. Pojawi się nawet wyspa żółwia

Tenis i padel na Ratajach. Znamy zwycięzców letniego turnieju POSiR

Nowe parkomaty na Łazarzu i Wildzie. Jest szybciej i wygodniej

BitterSweet Festival na Cytadeli. Trzy dni koncertów i ważne zmiany

Poznańskie Zawady skrywają tajemnicę. „Drzazga” prowadzi śledztwo

Młodzi Wiwaci z Pobiedzisk pokazali polski folklor na Litwie

Zaćmienie Słońca nad Poznaniem. W Rakowni będzie też noc Perseidów

Co dalej ze Szlakiem Kulinarnym? W Skrzynkach powstanie plan dla regionu

Literatura dziecięca w parku. Wakacyjne czwartki dla najmłodszych w Kostrzynie

Węglewo zamieni się w poligon. Strażacy przećwiczą akcje po najtrudniejszych wypadkach

14 nowych pojazdów dla OSP w Wielkopolsce. Jest 2 mln zł wsparcia

Kompozycja w fotografii bez tajemnic. Spotkanie w Poznaniu

Uciekał przed kontrolą w Mosinie. W aucie miał ponad 3 kg narkotyków

Po rozstaniu dzwonią na 112. Policja przypomina, kiedy interwencja jest potrzebna
Przydatne dane teleadresowe
- ZUS I Oddział w Poznaniu - kontakt, godziny obsługi, rezerwacja wizyt
- Poznańskie Centrum Świadczeń - kontakt, godziny, świadczenia i terminy wypłat
- Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady - kontakt, godziny, zasięg, e-usługi
- Targowiska w Poznaniu - kontakt, lokalizacje i godziny otwarcia
- Terlan S.A. Poznań - kontakt, adres i zakres usług infrastrukturalnych
- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu - kontakt, godziny, skargi i poradnictwo
