Laserowe usuwanie tatuażu, na czym polega zabieg i gdzie go wykonać?

Usuwanie tatuażu – czy warto? Jeśli wykonany na ciele wzór przestał Ci się podobać, przywodzi na myśl przykre wspomnienia lub po prostu się zdezaktualizował, to odpowiedź brzmi – tak, warto! Koniecznie sprawdź, na czym polega, jak przebiega i ile kosztuje zabieg.

Często wykonujemy je pod wpływem impulsu, za namową znajomych, w przypływie pozytywnych emocji, dla „uczczenia” ważnych chwil. Niezależnie od tego, czy są błędem młodości, czy projekt nie należy do udanych lub zmieniły się nasze upodobania, cel jest taki sam – jak najszybciej pozbyć się niechcianej „ozdoby”.

Rozwiązaniem problemu jest laserowe usuwanie tatuażu. Chociaż zabieg momentami może powodować dyskomfort, to jednak jego efekty są tego warte! Poniżej garść informacji, które mogą Ci się przydać.

Laserowe usuwanie tatuażu – na czym polega?

Usuwanie tatuażu za pomocą lasera opiera się na oddziaływaniu ultrakrótkich impulsów światła na barwnik, który został zaaplikowany pod skórę w trakcie wykonywania ozdoby na ciele.

Wytwarzana przez laser wiązka światła dociera do głębokich warstw skóry i rozbija wspomniany wcześniej barwnik na cząsteczki, które są stopniowo usuwane przez układ immunologiczny, a dokładniej mówiąc – przez makrofagi, które pochłaniają i transportują barwnik do węzłów chłonnych, gdzie jest eliminowany z organizmu. Tatuaż stopniowo blaknie, aż w końcu całkowicie zanika.

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne?

Tak, zabieg jest bezpieczny i nie jest obarczony ryzykiem powstawania blizn, co niestety może mieć miejsce w przypadku innych metod usuwania tatuażu. Co ważne, odznacza się minimalną ingerencją w tkanki, ponieważ wiązka oddziałuje wyłącznie na barwnik i nie uszkadza trwale skóry wokół miejsca poddawanego procedurze.

Z pewnością wiele osób ucieszy fakt, że zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a jedyne, o czym należy pamiętać, to odpowiednia pielęgnacja skóry tuż po.

Czy zabieg jest skuteczny?

Tak, cechuje się on wysoką skutecznością i precyzją działania. Nowoczesne technologie laserowe pozwalają na trwałe usunięcie barwnika, niezależnie od rozmiaru czy koloru grafiki na ciele.

Od wielkości tatuażu zależy jedynie czas trwania pojedynczego zabiegu, od kilkunastu minut w przypadku małych wzorów, po kilkadziesiąt minut w przypadku dużych. Liczba sesji jest ustalana indywidualnie w zależności od specyfiki usuwanego tatuażu.

W większości przypadków konieczne jest przeprowadzenie około 4-10 zabiegów w odstępach 6-8 tygodni, które są niezbędne do regeneracji skóry oraz naturalnego usunięcia rozbitych cząsteczek barwnika.

Co ciekawe, ciemniejsze tatuaże usuwa się szybciej. Łatwiejsze do usunięcia są także starsze rysunki.

Czy to boli?

Wszystko jest kwestią indywidualną. Każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu. Podobnie jest z wykonywaniem tatuażu – u jednych powoduje to dyskomfort, u innych nie.

Zazwyczaj nieduże tatuaże nie wymagają znieczulenia, chyba że dana osoba ma niską tolerancję na ból. Z kolei tatuaże rozległe i znajdujące się na wrażliwych obszarach ciała zwykle usuwa się ze znieczuleniem.

Laserowe usuwanie tatuażu – efekty

Chcąc całkowicie usunąć wzór na ciele, należy liczyć się z tym, że nie będzie to jedna sesja. Im większy i lepiej wykonany tatuaż, tym bardziej czasochłonne będzie jego usunięcie. Dokładną liczbę potrzebnych powtórzeń poznaje się po konsultacji ze specjalistą.

Efekty widoczne są zwykle po kilku tygodniach od pierwszej sesji. Na pełne rezultaty trzeba poczekać dłużej. O ile w przypadku małego tatuażu zmiany widać dość szybko, o tyle usuwanie dużych wzorów może potrwać nawet rok.

Po zabiegu laserowym skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, co jest naturalną reakcją organizmu i elementem procesu gojenia. Nie należy więc panikować. Jeśli zalecenia wydane przez specjalistę będą przestrzegane, ryzyko powstania przebarwień lub blizn jest minimalne.

Czy po usunięciu tatuażu zostanie blizna?

Przy zastosowaniu nowoczesnych laserów i właściwej pielęgnacji ciała tuż po, zabieg nie pozostawia blizn.

Kiedy nie można wykonać zabiegu laserowego usuwania tatuażu?

Mimo że usuwanie tatuażu jest zabiegiem bezpiecznym, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to między innymi:

  • alergie i aktywne choroby skórne,
  • skłonność do powstawania przebarwień i bliznowacenia,
  • bielactwo,
  • świeża opalenizna,
  • świeży tatuaż,
  • przyjmowanie leków fotouczulających,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby naczyniowe,
  • ciąża i karmienie piersią.

Ile to kosztuje?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju tatuażu, jego wielkości, użytych kolorów, liczby sesji, miasta i renomy gabinetu, w którym chce się wykonać zabieg. Ale w przybliżeniu za usunięcie niewielkiego tatuażu należy zapłacić minimum 400 złotych za jedną sesję. Tatuaż duży i bardzo duży to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Boisz się, że koszty zabiegu poważnie nadwyrężą domowy budżet, dlatego ciągle odkładasz go na później? Nie musi tak być! O swój komfort możesz zadbać już teraz. W sfinansowaniu laserowego zabiegu pomogą MediRaty – bezpieczny, prosty i wygodny system płatności w miesięcznych ratach.