Nowe parkomaty w centrum od 1 lipca: co musisz wiedzieć?

Od 1 lipca mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnych parkomatów, które wprowadzą szereg udogodnień, takich jak płatności kartą i Blikiem oraz elektroniczne bilety parkingowe. Nowe parkomaty pojawią się w wielu lokalizacjach, a proces wymiany starych urządzeń potrwa kilka tygodni.
- Wdrożenie nowoczesnych parkomatów w kluczowych lokalizacjach
- Nowe funkcjonalności: wygoda i oszczędność czasu
- Elektroniczne bilety parkingowe i system start-stop
- Lokalizacja i montaż nowych parkomatów
Wdrożenie nowoczesnych parkomatów w kluczowych lokalizacjach
Nowe parkomaty zostaną uruchomione 1 lipca i znajdą się w wielu strategicznych miejscach, takich jak Stare Miasto, Ostrów Tumski, Zagórze, Śródka, Piotrowo, Berdychowo i św. Rocha. Łącznie zostanie zamontowanych 200 urządzeń. W tym samym czasie rozpocznie się proces usuwania starych parkomatów, który potrwa od dwóch do trzech tygodni. Przez ten czas oba systemy będą funkcjonować równolegle, co pozwoli kierowcom na płynne przejście do korzystania z nowego systemu.
Nowe funkcjonalności: wygoda i oszczędność czasu
Nowoczesne parkomaty wyposażone są w duże ekrany dotykowe, które umożliwiają łatwe i intuicyjne korzystanie ze wszystkich dostępnych funkcji. Umożliwiają one również płatności kartą i Blikiem, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezgotówkowe formy płatności. Jak wskazuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM, dane dotyczące sposobu wnoszenia opłat za parkowanie w strefie pokazują wyraźnie przewagę form bezgotówkowych nad płatnościami bilonem. Prawie 70% kierowców w Poznaniu decyduje się na dokonywanie płatności za pomocą aplikacji mobilnych.
W związku z tym tylko 40 spośród 200 nowych parkomatów będzie umożliwiało płatność gotówką. Te urządzenia zostaną zamontowane w miejscach o dużej rotacji parkujących pojazdów, takich jak okolice szpitala na ul. Garbary, budynki sądów na Al. Marcinkowskiego czy Urząd Miasta na ul. Libelta.
Elektroniczne bilety parkingowe i system start-stop
Nowe parkomaty wprowadzą również konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy płaceniu za postój, co eliminuje potrzebę drukowania biletu. System automatycznie rejestruje płatność, co ułatwia pracę kontrolerom ZDM. Kierowcy mogą jednak otrzymać elektroniczny bilet, wpisując swój adres email podczas dokonywania opłaty.
Jedną z nowości jest funkcja start-stop, która pozwala na płatność za rzeczywisty czas parkowania. Aby z niej skorzystać, należy użyć karty płatniczej, która zostanie zapamiętana przez system i połączona z numerem rejestracyjnym pojazdu. Po powrocie do parkomatu, kierowca może zakończyć naliczanie opłaty, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.
Lokalizacja i montaż nowych parkomatów
Zdecydowana większość nowych parkomatów została zamontowana w nowych lokalizacjach, blisko dotychczasowych miejsc. Tylko w sześciu przypadkach urządzenia będą stały dokładnie w miejscu starych parkomatów, co pozwala uniknąć dodatkowych prac związanych z niszczeniem i odtwarzaniem nawierzchni chodników.
Proces wymiany urządzeń rozpoczął się 27 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Nowe parkomaty są obecnie zafoliowane i zostaną uruchomione 1 lipca. W międzyczasie kierowcy mogą korzystać z dotychczasowych parkomatów lub aplikacji mobilnych, które również umożliwiają płatność za parkowanie.
Opierając się na: ZDM Poznań
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Najlepsze „Żaby” w szkołach EKOS zderzyły się z zadaniami bez prostych odpowiedzi

Szlak Smaki Powiatu Poznańskiego dostaje zastrzyk i plan na kolejny krok

Szreniawa szykuje świąteczny targ pełen palm, chleba i dawnych obrzędów

Jak nie zniknąć kierowcom z oczu – policjantki dały dzieciom ważną lekcję

Józef Zapaśnik przy hali przypomniał, z czego od lat słynie Swarzędz

Łaty na dziurach i równiarka w terenie. We wtorek kierowcy muszą uważać na kilku ulicach

Kwiecień w Bibliotece Wojewódzkiej - pięć spotkań z autorami, których chce się słuchać

Import części samochodowych z Chin - certyfikacje i zgodność z normami

Na Głównej ruszają darmowe warsztaty, które łączą rysunek, sitodruk i rzeźbę

Ojcostwo, bliźniaczki i pełna sala na nowym programie Adama Sobańca

Autobus 151 zmieni trasę na tydzień, ale nie pominie żadnego przystanku

Dlaczego „Bunt mas” wciąż drażni i nie daje spokoju

Młodzi ze Swarzędza pokazali, że reklamacja nie ma przed nimi tajemnic

