Hołd dla adwokatów Poznańskiego Czerwca '56 – kwiaty pod pomnikiem
W piątek, 28 czerwca, mieszkańcy uczczą pamięć adwokatów, którzy bronili uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku. To ważny moment w historii miasta, który przypomina o odwadze i poświęceniu prawników stających w obronie robotników.

Symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem Adwokatów Czerwca '56

Pod pomnikiem upamiętniającym adwokatów, którzy bronili uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku, przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich oraz innych instytucji złożyli kwiaty. W imieniu mieszkańców hołd bohaterom oddał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta, a radę miasta reprezentował jej wiceprzewodniczący, Łukasz Kapustka.

Tragiczne wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956

Wydarzenia z czerwca 1956 roku, znane jako Poznański Czerwiec, były brutalnie stłumione przez wojsko i milicję. Propaganda PRL-u starała się bagatelizować te wydarzenia, określając je mianem "wypadków czerwcowych" lub całkowicie je przemilczając. Protesty robotników były odpowiedzią na trudne warunki pracy i niskie płace, a ich krwawa pacyfikacja pozostawiła trwały ślad w historii miasta.

Procesy uczestników protestów i ich obrońcy

Procesy sądowe, w których sądzono uczestników protestów, miały charakter pokazowy i represyjny. W sumie skazano 22 mężczyzn. Obrona tych osób wymagała niezwykłej odwagi, ponieważ prawnicy stawali przeciwko represyjnemu systemowi. Adwokaci tacy jak Stanisław Hejmowski, Gerard Kujanek i Michał Grzegorzewicz zapisali się w historii polskiej adwokatury jako ci, którzy nie bali się stanąć w obronie sprawiedliwości.

Pomnik Adwokatów Czerwca '56 jako symbol odwagi

Pomnik Adwokatów Czerwca '56, znajdujący się przy ulicy Stanisława Hejmowskiego, jest miejscem upamiętniającym tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się tyranii. Mecenas Stanisław Hejmowski, jeden z najbardziej znanych obrońców, był przez resztę życia nękany przez komunistyczny reżim z powodu swojej niezłomnej postawy i skutecznej obrony skazanych.

Uroczystości upamiętniające Poznański Czerwiec 1956

Uroczystość złożenia kwiatów miała miejsce pod pomnikiem u zbiegu ulic Solnej i S. Hejmowskiego oraz na ul. Młyńskiej, pod tablicą zawieszoną na murze Aresztu Śledczego. To symboliczne miejsca, które przypominają o trudnej historii miasta i odwadze jego mieszkańców.

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca '56

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca 1956 roku odbędzie się w piątek, 28 czerwca. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie urzędu miasta. To wyjątkowa okazja, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność i sprawiedliwość, i przypomnieć sobie, jak ważna jest pamięć o przeszłości.


Na podst. UM Poznań