Bezpieczeństwo mieszkańców na pierwszym miejscu. Miasto rozszerza i modernizuje system monitoringu, dodając nowe kamery w kluczowych lokalizacjach. Dzięki temu inwestycje w technologię przyczyniają się do większej skuteczności działań prewencyjnych i interwencyjnych służb.
- W tym roku do systemu monitoringu wizyjnego dołączyło 42 nowe kamery.
- Od 2015 roku liczba kamer w mieście wzrosła o ponad 1000.
- W 2024 roku zaplanowano przeznaczenie ponad 3,5 mln zł na rozbudowę monitoringu.
- System monitoringu pomógł w zeszłym roku zatrzymać 144 przestępców.
Wzrost liczby kamer to nie tylko liczby na papierze, ale przede wszystkim realne korzyści dla bezpieczeństwa mieszkańców. W ubiegłym roku, dzięki czujnym oczom miejskiego monitoringu, udało się zatrzymać aż 144 przestępców, co jest najlepszym dowodem na skuteczność tego typu inwestycji. Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, podkreśla, że "Liczby te pokazują, że tego typu inwestycje są potrzebne".
Modernizacja dotychczasowego systemu również nie zwalnia tempa. Wymiana najstarszych urządzeń na nowocześniejsze modele pozwala na jeszcze lepsze i bardziej precyzyjne monitorowanie przestrzeni miejskiej. W rejonie pętli tramwajowej Górczyn, na przykład, zainstalowano 13 nowych kamer, w tym 7 stałopozycyjnych, 3 obrotowe i 3 wieloprzetwornikowe, oferujące obraz 360 stopni. To znacząca zmiana w porównaniu do systemu uruchomionego w 2008 roku.
Planowane inwestycje na przyszły rok również robią wrażenie. Przeznaczenie ponad 3,5 mln zł na dalszą rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego świadczy o powadze, z jaką miasto podchodzi do kwestii bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Nowe kamery mają pojawić się nie tylko w parkach i na skrzyżowaniach, ale również w ramach przebudowy trasy tramwajowej oraz na osiedlach, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
System Monitoringu Wizyjnego Miasta, rozwijany nieprzerwanie od 23 lat, stał się kluczowym elementem infrastruktury bezpieczeństwa, z łączną liczbą 1431 kamer. To imponujący wzrost, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2014 roku w mieście działały 446 urządzeń. Warto docenić, jak bardzo nasze miasto zyskało na bezpieczeństwie dzięki ciągłej dbałości o rozwój systemu monitoringu wizyjnego.
Opierając się na: UM Poznań