Nowe drzewa i krzewy na Starym Mieście
Stare Miasto w Poznaniu przechodzi zieloną metamorfozę! Nowa infrastruktura rowerowa wzbogacona o setki drzew i krzewów nie tylko upiększy historyczne serce miasta, ale i zwiększy komfort poruszania się mieszkańców.
  • Tworzenie drogi rowerowej na Starym Mieście w Poznaniu.
  • Zmiana infrastruktury - nowe chodniki, nasadzenia roślin i przebudowa platformy busów.
  • Przyjazne rozwiązania dla rowerzystów oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  • Elementy małej architektury wzdłuż nowej trasy.

Mieszkańcy Poznania, przygotujcie się na zmiany w przestrzeni miejskiej, które już niedługo odczujecie spacerując uliczkami Starego Miasta. Projekt, który obejmuje blisko 1,5 km nowej drogi rowerowej, to nie tylko uporządkowanie przestrzeni dla miłośników dwóch kółek, ale też kompleksowa modernizacja otaczającej infrastruktury.

Prace brukarskie zbliżają się do końca, a nowe chodniki i krawężniki już wkrótce zamienią poprzednio zniszczone ścieżki w przyjazne i bezpieczne trakty dla pieszych. Jak powiedział Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich: "Przy drodze rowerowej trwają nasadzenia zieleni, można zobaczyć już większość z 15 przewidzianych platanów klonolistnych. (...) Wykonawca systematycznie zazielenia nimi kolejne, odbrukowane powierzchnie."

Oprócz estetycznego aspektu, nasadzenia mają również praktyczne znaczenie. Na całym zakresie projektu pojawi się ponad 3 tysiące sztuk krzewów, w tym forsycje, berberysy, irgi i róże, które nie tylko będą cieszyć oko, ale też przyczynią się do poprawy mikroklimatu w mieście.

Jak się okazuje, miłośnicy dwóch kółek nie będą jedynymi beneficjentami tej inwestycji. Elementy małej architektury takie jak ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe czy ochrona drzew zadbają o wygodę i funkcjonalność miejskiego krajobrazu.

Na szczególną uwagę zasługuje również dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Zastosowanie systemu oznaczeń fakturowych zgodnie ze standardami dostępności miasta to dowód na wszechstronność realizowanej inwestycji.

Zielona przebudowa to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa i dostosowania do nowoczesnych standardów mobilności miejskiej. Dzięki nowym przejściom dla pieszych oraz przejazdom rowerowym, mieszkańcy będą mogli cieszyć się zrównoważoną przestrzenią miejską, która umożliwia płynne przemieszczanie się oraz wiąże ze sobą różne części miasta.

Nie można zapomnieć, że działania te wpisują się w Program Rowerowy Miasta Poznania, tworząc fragment obwodnicy ścisłego centrum. Dzięki temu, rowerzyści będą mieli możliwość łatwego i bezpiecznego dotarcia do najważniejszych punktów miasta oraz terenów rekreacyjnych. Projekt ten jest wyrazem troski o jakość życia mieszkańców oraz promocji ekologicznych sposobów poruszania się.


Na podstawie: UM Poznań