Warsztaty rękodzieła, koncerty, spektakle teatralne czy wspólne dekorowanie choinki. To tylko część atrakcji, które w grudniu czekać będą na odwiedzających lokalne rynki. W tym roku w Poznaniu, poza jarmarkiem na placu Wolności klimat świąt będzie można poczuć również na rynkach: Łazarskim, Jeżyckim, Wildeckim, a także w sercu Śródki i na ul. Święty Marcin.

Wszystkie wydarzenia przygotowano we współpracy z lokalnymi partnerami społecznymi w ramach rewitalizacji śródmieścia Poznania.

3 grudnia - Mikołajkowe Urodziny Rynku Łazarskiego

Między godziną 11 i 13 będzie można świętować urodziny rynku Łazarskiego. W programie znalazły się m.in. spotkanie ze świętym Mikołajem (z możliwością wspólnej fotografii), stoisko pisania do niego listów oraz koncert Wujka Ogórka. Na uczestników wydarzenia czekał będzie słodki poczęstunek świąteczno - urodzinowy.

Więcej na stronie wydarzenia MIKOŁAJKOWE URODZINY RYNKU

8 grudnia - Ocieplamy Garbary

W nowych budynkach Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 ( (wejście przez dziedziniec od Mostowej 6 lub od ul. Grobla 26) odbędą się warsztaty międzypokoleniowe, kiermasz rękodzieła oraz koncerty Wyjka Ogórka (17:00) i Te Para Tres (18:00). Dla najmłodszych, po koncercie Wujka Ogórka przygotowano spotkanie z Mikołajem i wiele niespodzianek. 

Impreza 8 grudnia jest jedną z wielu jakie odbywają się w ramach Ocieplania Garbar. Więcej na stronie wydarzenia OCIEPLAMY GARBARY - cykl warsztatów, kiermasz i koncerty

9 - 10 grudnia - III edycja Rynku Rozmaitości Jeżyckich

W weekend,  9 - 10 grudnia, warto będzie odwiedzić rynek Jeżycki, na którym przez dwa popołudnia i wieczory odbywać się będą koncerty, spektakle dla najmłodszych, warsztaty oraz pokazy artystyczne.

W sobotę od godziny 15 odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, a godzinę później  spektakl "Choinka z zimowe kreacje" Teatru Mozaika. Między godz. 17 a 19 będzie można także wziąć udział w kolejnych warsztatach, tym razem rękodzielniczych - to "Pająki ludowe", które poprowadzi Idalia Mantas. Wieczór umili cykl koncertów. O 17:45 wystąpi Chór Hibike, pół godziny później (18:15) odbędzie się koncert wiolonczelowy Agnieszki Kowalczyk NOVEJ, o 19:00 Teatr Soma zaprezentuje spektakl UF - "Życie". Wieczór zakończy się koncertem zespołu Tuga - o godz. 20.30.

W niedzielę, 10 grudnia, od godz. 13:00 do 18:00 na rynku Jeżyckim będzie ciąg dalszy świątecznych atrakcji. W programie znalazły się: spektakl dla dzieci "O gwiazdce, co spadła z nieba" Asz Teatru, warsztaty plastyczne dla dzieci, które poprowadzi Viktoria Bagińska, a także niedzielna odsłona warsztatów rękodzielniczych "Wieńce" Idalii Mantas. W specjalnie przygotowanej strefie dziecka odbędą się gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych, które poprowadzą świąteczne elfy. Wieczór zwieńczy koncert połączony z wizualizacją w wykonaniu zespołów Siema Ziemia i Liquidacje.

Szczegóły na stronie wydarzenia Rynek Rozmaitości Jeżyckich / Edycja Zimowa

16 grudnia - VIII Jarmark Świąteczny na Wildzie

Motywem przewodnim wydarzenia, które odbędzie się między godziną 15:00 a 21:00 na placu Marii Skłodowskiej-Curie na Wildzie, będą w tym roku bajki. W programie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, m.in. spektakl świąteczny, koncerty, wspólne śpiewanie kolęd, wizyta Świętego Mikołaja oraz koncert zespołu Dixie Company. Na skwerze będą czekały stragany ze świątecznym rękodziełem oraz stoiska wildeckich inicjatyw społecznych i akcji charytatywnych. 

Więcej na strone wydarzenia Bajkowy Jarmark Świąteczny na Wildzie

16-17 grudnia - Świąteczne imieniny św. Łazarza

W weekend 16-17 grudnia obchodzone będą świąteczne imieniny św. Łazarza. W ramach wydarzenia, w sobotę 16 grudnia, w siedzibie Przystanku Pireus (ul. Głogowska 35) prowadzone będą warsztaty o tematyce świąteczno-zimowej, w tym również kulinarne i muzyczne. W ramach tych drugich powstać ma piosenka o Łazarzu, która będzie odśpiewana 17 grudnia na rynku Łazarskim.

W niedzielę od godz. 14:00 do 18:00 na rynku Łazarskim odbędzie się ciąg dalszy świątecznych atrakcji. W programie pojawią się znani i lubiani artyści: Teatr Fuzja oraz zespół Abstrakt Show ze specjalnym zimowym pokazem cyrkowo-pirotechnicznym. W części muzycznej gościć będą: Wujek Ogórek, Magdalena Janicka i Robert Wojciechowski (wokaliści znani z programu The Voice of Poland), a także zespół Golden Collective.

18 grudnia - Świętomarcińskie kolędowanie

To coroczne, wpisane już w tradycję ul. Św. Marcin wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, rozpocznie się 18 grudnia o godzinie 16:30.

Pod Alfami, na ulicy Święty Marcin, będzie można wspólnie pośpiewać kolędy wraz z zespołem Retro Cafe i Remigiuszem Wojciechowskim. Świąteczne kolędowanie umili gorący poczęstunek, a na najmłodszych czekać będą drobne świąteczne wypieki. A wszystko to w blasku Betlejemskiego Światła Pokoju przekazanego przez harcerzy, które każdy z uczestników będzie mógł zabrać w swoim lampionie do domu. 

Tego dnia odbędzie się również coroczne przyznanie statuetki "Płaszcz św. Marcina'". Nagroda wręczana jest osobom lub podmiotom najbardziej zaangażowanym w działania na rzecz świętomarcińskiej społeczności lokalnej.

20 grudnia - Spotkanie Wigilijne na Śródce

W środę, 20 grudnia, o godzinie 18.00 pod śródeckim muralem odbędzie się spotkanie wigilijne. W ramach wydarzenia zaplanowano wspólne dekorowanie choinki, która stanie w sercu dzielnicy, a także śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Poczęstunek dla uczestników przygotują lokalni restauratorzy. Dla dzieci oraz ich opiekunów zaplanowano także warsztaty z pieczenia i dekorowania pierników.

BKPiRM