Trwają nasadzenia zieleni na ul. Prusa. Od poniedziałku, 20 listopada, prace będą prowadzone po zachodniej stronie ulicy. To kolejna przestrzeń na Jeżycach, która zyska na wyglądzie dzięki odbrukom.

Od około tygodnia na ul. Prusa prowadzone są odbruki na chodniku oraz nasadzenia zieleni. Działania koncentrowały się dotychczas po wschodniej stronie ulicy. Od poniedziałku, 20 listopada, wykonawca rozpocznie prace na jej zachodniej części. Dlatego od początku tygodnia tymczasowy zakaz zatrzymywania pojazdów będzie obowiązywał na fragmencie ulicy, gdzie znajduje się biblioteka publiczna.

Latem zmieniła się organizacja ruchu na ul. Prusa. Parkowanie ukośne, które często utrudniało poruszanie się pieszym, zostało zastąpione równoległym - wzdłuż jezdni. Dodatkowo na nowej części ulicy, pomiędzy ul. Sienkiewicza a ul. Zwierzyniecką, wyznaczono miejsca postojowe na jezdni, po wschodniej stronie. Tam wcześniej nie można było parkować.

Teraz można przystąpić do odbruków i nasadzeń zieleni na szerokich chodnikach. Betonowa kostka zostanie zdjęta z powierzchni około 150 metrów kwadratowych. Posadzone będą m.in. krzewy róż, byliny, rośliny cebulowe oraz drzewo. Kolejne ma być dosadzone w przyszłym roku, po uzyskaniu decyzji na usunięcie obumarłego drzewa na wysokości biblioteki.

Dzięki temu ulica znacznie zyska na swoim wyglądzie. Tym bardziej, że podobnie jak wiele innych na Jeżycach, staje się ona popularną trasą spacerową.

Odbruki i nasadzenia nie tylko poprawią mikroklimat okolicy i retencję wód opadowych, ale również polepszą warunki siedliskowe istniejących drzew. Tym samym nie dość, że będzie estetyczniej, to zmiany poprawią komfort życia mieszkańców oraz przemieszczanie się po kolejnej jeżyckiej ulicy.

Koszt nasadzeń to 140 tys. złotych. Środki pochodzą z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Prace będą kontynuowane jeszcze wiosną. Wówczas oprócz drzewa staną również ławki.

ZDM