Celem zawodów jest podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników i sprawności użytkowej psów służbowych Policji, oraz propagowanie efektywnego wykorzystania psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.Historia zawodów sięga 1998 roku kiedy rozegrano Finał I Kynologicznych Mistrzostw Policji, z przerwą w latach 2010 – 2012. Tradycyjnie od lat wielkopolska reprezentacja przewodników psów zaliczana jest do faworytów zawodów ogólnokrajowych, potwierdzając wysoki stopień profesjonalizmu. Duży udział ma także w tym Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, wyróżniający się efektywnością zastosowań psów do poszukiwania zapachu zwłok ludzkich i ratownictwa wodnego. Doskonałe wyniki stosowania psów policyjnych w służbie na terenie województwa wielkopolskiego dotyczą całej grupy zawodowej przewodników służby prewencyjnej posługujących się psami o takich specjalnościach jak: patrolowe, patrolowo-tropiące i tropiące, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków.

Wysoki stopień profesjonalizmu wyróżniający także na tle ogólnokrajowym potwierdzają osiągane wyniki we wspomnianych zawodach. W dotychczasowej historii rywalizacji drużynowej reprezentacja Wielkopolski czterokrotnie zajmowała miejsce na podium, w tym trzykrotnie pierwsze i jeden raz trzecie. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej wielkopolscy policjanci ośmiokrotnie stawali na podium, z czego po dwa razy na pierwszym i drugim miejscu, oraz czterokrotnie na trzecim miejscu.

Najbardziej utytułowanym wielkopolskim przewodnikiem psów służbowych jest policjant Tomasz Kaszkowiak, obecnie emerytowany, który dwukrotnie zdobywał laury mistrza kraju i jeden raz zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Jednocześnie zdobywał w klasyfikacji drużynowej po jednym pierwszym miejscu i trzecim miejscu, dzięki czemu jest najbardziej utytułowanym przewodnikiem psów służbowych w kraju.

W obecnej edycji eliminacji wojewódzkich do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji pierwsze miejsce zajął asp. Patryk Paraszczuk z psem PATROL reprezentujący Komendę Miejską Policji w Kaliszu. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio st. sierż. Edyta Gabryszewska z psem MASTER z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, oraz asp. Paweł Buczyński z psem MONTWA ze stanu Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który ze względu na przerwę w organizacji zawodów w latach 2020 – 2022 nadal dzierży tytuł drużynowego mistrza kraju XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji rozegranych w 2019 roku w kategorii psów ze specjalnością do wyszukiwania zapachu narkotyków i materiałów wybuchowych. Tytuł ten zdobył wraz z podkom. Patrycją Wojtas z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Dzisiejsza uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego to bardzo ważny moment dla odmłodzonej kadry przewodników psów służbowych w województwie wielkopolskim ze względu na podkreślenie zasług tej stosunkowo niewielkiej lecz niezwykle pożytecznej grupy specjalistów pracujących na wynik wielu komórek organizacyjnych w każdej komendzie miejskiej lub powiatowej Policji. Jednak warta podkreślenia jest także bardzo owocna współpraca przedstawicieli samorządów z całego województwa z Policją. Przy tym standard współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Policją można uznać za modelowy, co przede wszystkim pozwala na prowadzenie systematycznych inwestycji w specjalistyczne formacje Policji.

 W swoim przemówieniu Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak pogratulował przewodnikom sukcesów w tej trudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu pogratulował przewodnikom zajęcia wysokiego miejsca w klasyfikacji krajowej. Zaznaczył, że rywalizacja jest motorem napędowym rozwoju, równocześnie podkreślając, że poza zdobytym miejscem liczy się praca i samodoskonalenie policjantów i ich psów. Przewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary przekazał przewodnikom wyrazy uznania wobec ich umiejętności pracy z partnerem, który może być nieco nieprzewidywalny.  Przypomniał również, że dzięki ustawie przyznającej „emerytury służbowe” zwierzęta są w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

Damian Kaszyński/MM