W Poznaniu nieustannie przybywa zieleni. Przez ostatnie kilka lat odbrukowano blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na których posadzono około 500 drzew i ponad 20 tysięcy krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W 2023 roku przybędą kolejne takie miejsca na Starym Mieście, Jeżycach, Łazarzu i Wildzie. Nowe nasadzenia pojawiają się także w miejskich parkach. 

Odbruki dotyczą terenów objętych ścisłą zabudową, czyli przede wszystkim Starego Miasta, Śródki, Jeżyc, Wildy i Łazarza. Są wykonywane na szerokich chodnikach niewykorzystywanych przez pieszych lub innych użytkowników ruchu. Mogą być też realizowane na polach martwych na jezdniach, które są wyłączone z ruchu.  W tym roku Zarząd Dróg Miejskich kontynuuje nie tylko odbruki, ale także nasadzenia drzew w pasach drogowych.

Jeszcze w tym roku planowane jest ich wykonanie na: Starym Mieście - ul. Garbary przy szpitalu onkologicznym; Śródce - ul. Filipińska; Jeżycach - ul. Prusa oraz Łazarzu - ul. Jarochowskiego.

Wykonane zostały już prace na ul.:

  • Stablewskiego - posadzone zostały rośliny naprzemiennie kwitnące: krzewy ozdobne, wieloletnie byliny. Łącznie ponad 700 sztuk, w tym m.in. róże, bergenie, trawy ozdobne. Pojawiło się tam również ponad 2 000 sztuk roślin cebulowych.
  • Wyspiańskiego - posadzono 7 drzew, pojawiły się również krzewy, trawy ozdobne i byliny - łącznie 200 sztuk.
  • Grobla - posadzonych zostało 13 grusz drobnoowocowych Capital, kwitnące krzewy (śnieguliczka koralowa) i byliny. Natomiast na dalszym odcinku, przy budynku gazowni, jesienią pojawią się jeszcze klony polne.
  • Krzyżowej - posadzonych zostało prawie 180 krzewów róż Short Track, zasadzony został także dąb czerwony. 

Oprócz odbruków, ZDM planuje także nasadzenia w ramach Zielonych Fyrtli - czyli projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego m.in. na ul. Druskiennickiej, Spławie, Miłowita, Szarotkowej, rondzie Krzesiny.

Jak wygląda proces odbruków?

Najpierw lokalizacje planowanych nasadzeń są wskazywane i omawiane z radami osiedli. Następnie weryfikuje się granice działek i przebieg uzbrojenia podziemnego. Jeśli nie ma przeszkód natury technicznej i formalnej, ZDM zleca projektowanie. Gotowe projekty są opiniowanie przez osiedlowych radnych. Wtedy czas na kolejny, kluczowy etap - zapewnienie finansowania i realizacja, czyli postępowanie przetargowe, wybór wykonawcy, nadzór nad realizacją i późniejsza pielęgnacja, aby osiągnięty efekt utrzymywał się przez lata.

Odbruki na chodnikach prowadzone są zazwyczaj wraz z remontem nawierzchni danego chodnika. Tworzenie ich na martwych polach - czyli na częściach jezdni, które oznaczone są charakterystycznymi pasami i wyłączone z ruchu - wiąże się z koniecznością przygotowania dokumentacji projektowej związanej z przebudową danego fragmentu ulicy, zmianą geometrii i często również organizacji ruchu.

Nowa zieleń także w parkach

Tej wiosny poznańscy ogrodnicy posadzili około 300 nowych drzew w poznańskich parkach. Nowe drzewa pojawiły m.in. w parku Cytadela, Rataje, Sołackim, im. A. Wodziczki, w rejonie ul. Bukowskiej i Polskiej, czy na placu Spiski. Oprócz nowych drzew pojawiły się krzewy i ozdobne kwiaty. Tylko w zeszłym roku na terenie Poznania Zarząd Zieleni Miejskiej posadził 669 drzew, 8883 krzewów, 4808 bylin oraz założył 981 m2 nowych trawników. Najwięcej posadzono dębów bezszypułkowych, klonów pospolitych, brzóz brodawkowatych, wiązów pospolitych, jesionów, lip, kasztanowców i grabów.

Przybywa także leśnych nasadzeń. Przez ostatnie 10 lat Zakład Lasów Poznańskich posadził na terenach miasta około 440 tys. sadzonek drzew.

Do parku w kilka minut

Poznań charakteryzuje się zwartymi obszarami zieleni - stanowią one 49 proc. powierzchni miasta.Tak wynika z badań Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, wykorzystujących dane satelitarne. Łatwy i szybki dostęp pieszo ma do nich aż 56% mieszkańców. Od ponad dziesięciu lat ich powierzchnia systematycznie wzrasta - od 2010 r. zwiększyła się o 10%. Ponad 2,5-krotnie więcej jest też zieleni przyulicznej. Łączna liczba nasadzeń drzew i krzewów również zwiększyła się niemal trzykrotnie.

Lasy miejskie stanowią około 14% powierzchni miasta, w tym ponad 5,5% to użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody, obszar chronionego krajobrazu oraz Natura 2000. Ich również przybywa - przez ostatnie 10 lat Zakład Lasów Poznańskich posadził na terenach stolicy Wielkopolski około 440 tys. sadzonek drzew.

PD