Więcej parków, a mniej samochodów w centrum stolicy Wielkopolski - to jedna z propozycji Dziecięcej Rady Miasta. Podczas gdy najmłodsi radni obradowali w urzędzie, tuż obok, na Wolnym Dziedzińcu na wszystkich małych poznaniaków i poznanianki czekały gry, zabawy, animacje i spektakle. Dzień Dziecka oficjalnie rozpoczął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Cieszę się, że możemy korzystać z Waszych rad - mówił do najmłodszych mieszkańców miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To ważne, bo większość naszych decyzji podejmujemy właśnie z myślą o Was. Sadzimy drzewa, które będą duże, gdy będziecie dorośli. W Dniu Dziecka mam do Was prośbę: pozostańcie zawsze szczerzy i nigdy nie bójcie się mówić tego, co uważacie za słuszne.

1 czerwca rozpoczęły się obrady IV Dziecięcej Rady Miasta Poznania. 20 młodych radnych wybranych zostało w konkursie "Eko nie Ego" organizowanym przez Fundację Flow Art. Wzięli w nim udział uczniowie klas od III-VIII poznańskich szkół podstawowych. 

Obradom przewodniczył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, a w sesji wzięli udział także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Mariusz Wiśniewski, jego zastępca.

- Jesteśmy dziś w sali sesyjnej, w miejscu, w którym dorosła rada miasta podejmuje ważne decyzje - podkreślał Grzegorz Ganowicz, otwierając obrady. - Tutaj rozmawiamy o tym, na co wydawać nasze pieniądze, a także o tym, jak pomóc szkołom. Dziś chcemy usłyszeć, co Wy macie do powiedzenia. Co chcielibyście zmienić w Poznaniu?

Młodzi radni rozmawiali przede wszystkim o ekologii, ochronie środowiska, gospodarce odpadami oraz idei "zero waste". Mówili o tym, jakie pomysły ekologiczne dobrze się sprawdzają w ich szkołach i co jeszcze można polepszyć. 

- W naszej szkole pomagamy zwierzętom: stawiamy wokół budynku domki dla ptaków, zbieramy karmę - mówił Adam, radny Dziecięcej Rady Miasta. - Jesteśmy ekologiczni, zrezygnowaliśmy też z ręczników papierowych. Co można zmienić w mieście? Na przykład stworzyć aplikację z mapą terenów zielonych, szlaków rowerowych, punktów do segregacji śmieci i elektrycznych sprzętów. Można też zamknąć ruch w centrum miasta, przeznaczyć więcej pasów drogowych dla samochodów i autobusów elektrycznych, stworzyć więcej tras tramwajowych i autobusowych, a także wykorzystać energię słoneczną i wiatr do oświetlenia ulic i parków. 

- Jako dorośli możemy się od Was dużo nauczyć. Życzyłbym dorosłej radzie miasta, by o dobru Poznania myślała zawsze tak jak Wy, nie przez pryzmat polityki, ale skupiając się na tym, co jest naprawdę ważne - mówił Jacek Jaśkowiak. - Dziękuję za wszystkie Wasze uwagi i pomysły. 

Świetna zabawa na Wolnym Dziedzińcu

Równolegle do obrad Dziecięcej Rady Miasta na dziedzińcu urzędu na wszystkich młodych poznaniaków i poznanianki czekały dziesiątki atrakcji. Można było wziąć udział w pokazie  baniek mydlanych, pomalować sobie twarz, zrobić brokatowy tatuaż, posłuchać koncertu  Darii Udovychenko, a także współuczestniczyć w interaktywnym spektaklu. 

Zakład Zagospodarowania Odpadów przygotował warsztaty, podczas których można było nauczyć się prawidłowej segregacji odpadów, stworzyć lampiony z materiałów z recyklingu i zagrać w planszówki. Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP każdy mógł m.in zrobić własną kulę kwietną, obejrzeć pokazowy ul i uszyć woreczek wielokrotnego użytku na owoce i warzywa. Dzieci poznawały też tajniki kompostowania i dowiedziały się, co zrobić ze zużytymi bateriami i innymi elektroodpadami. 

Podczas warsztatów przygotowanych przez Wydział Klimatu i Środowiska UMP można było nauczyć się rozpoznawania roślin po kwiatach i liściach oraz dowiedzieć się, co żyje w drzewach. Na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych powstawały papierowe zwierzyńce i bransoletki z makulatury, a pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych pokazywali, jak zrobić fantazyjne nakrycie głowy z papierowych gazet i krepy.

Podczas Dnia Dziecka na dziedzińcu urzędu stanęły też dobrze znane poznaniakom i poznaniankom Uliczki Dzieci. Dla najmłodszych przygotowano aż 10 stref dobrej zabawy: rękodzieła, zwyczajów ekologicznych, łamigłówek, edukacji i rozwoju, muzyczną, gier podwórkowych, klimatycznych zdjęć, uśmiechu i pozytywnej emocji, roślin oraz Silent-disco. 

Młodzi mieszkańcy Poznania mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła, udekorować torby ekologiczne, zagrać w gry podwórkowe, zrobić sobie zdjęcie na specjalnie przygotowanym tle i rozwiązywać liczne quizy i zagadki. Chętni mogli też zaśpiewać karaoke, odkryć skarb w specjalnie przygotowanej skrzyni, nauczyć się zasad żonglerki i pantomimy. Każdy mógł obserwować eksperymenty chemiczne i fizyczne, a także nauczyć się sadzenia kwiatów, roślin i ziół.

AW